Az amerikai szenátus is megszavazta csütörtökön azt a törvénymódosítást, amely elejét venné, hogy az elnök kongresszusi felhatalmazás nélkül indítson hadműveleteket. A törvénymódosítási javaslat általában a felhatalmazás nélküli hadműveletek megakadályozásáról szól, de
A szenátorok az első jelentésekkel ellentétben 55:45 arányban fogadták el a javaslatot, amelyet a képviselőház már január végén, 233:166 arányban megszavazott. A szenátusban nyolc republikánus politikus is a demokratákkal együtt voksolt. Döntésük azonban valószínűleg csupán jelképes értékű, hiszen
A szavazás előtt pedig Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor - Trump egyik leghívebb támogatója - azt hangoztatta, hogy az elnök úgysem tartaná magát a törvényhozás döntéséhez.
A szenátusi javaslatot kétpárti egyetértéssel nyújtották be, és ennek értelmében visszavonják a 2002-ben elfogadott felhatalmazást a katonai erő alkalmazására Irak ellen. A javaslat kidolgozása január elején, az Iránnal kiéleződött feszültség idején kezdődött meg, miután az amerikai kormányzat Donald Trump döntésére dróntámadással megölte Bagdad mellett Kászim Szulejmáni iráni tábornokot, az iráni Forradalmi Gárda különleges egységének parancsnokát. Trump a 2002-ben hozott törvényhozási határozatra hivatkozott.
Több amerikai törvényhozót mindkét pártban felháborított, illetve aggodalommal töltött el, hogy a kormányzat előzetesen nemcsak hogy nem konzultált a várható, akár háborút is kirobbantó csapásmérésről, de még tájékoztatást sem adott róla. A törvényhozók ugyanakkor hangsúlyozták, nem az a szándékuk, hogy megkössék az elnök kezét, hanem hogy ismét megerősítsék a kongresszus alkotmányban rögzített jogát a háborús cselekmények, hadműveletek felügyeletét illetően.