Három Holló;Fővárosi Negyed;

2020-02-23 11:27:57

Szárnyalni a Három Hollóval

Az Eckermann egy idő után Jedermannként folytatta, de Droste végül mégsem maradt kávéház nélkül: a Három Holló 2017. november 24-én – épp Ady Endre születésnapján – nyílt meg a piarista rendház épületében.

„Budapest elképzelhetetlen kávéházak nélkül, a kávéházak elképzelhetetlenek irodalom nélkül, Budapest rendszerváltás utáni kávéházi és irodalmi élete pedig elképzelhetetlen Wilhelm Droste nélkül. Ady Endre leghitelesebb német hangja Hamburgból érkezett Budapestre, ahol kávéházakat és irodalmi folyóiratokat alapított, és egyetemi oktatóként fiatal kutatók nemzedékeit vezette rá a költészet szenvedélyes szeretetére” – olvashatjuk Ha a költészet kávéház volna című kétnyelvű antológia fülszövegében, amelyet 2018-ban jelentettek meg Wilhelm Droste tanítványai, barátai és pályatársai a Pesti Kalligramnál. A tanár, műfordító, irodalmár, publicista, kávéház- és folyóirat-alapító portréját e kötetben hatvannyolc kiváló tollú szerző rajzolta meg, de nemcsak e könyvből tudható: Wilhelm Droste kávéháza mint „akarat és képzet” bizonyos szempontból sokkal többet ér, mint a Monarchia-korabeli vagy a két világháború közötti példaképek.

Első kávéházát még Hamburgban nyitotta 1984-ben. Akkor már több mint tíz éve rendszeresen járt Magyarországra mint a magyar kultúra – valamint Ady Endre és Krúdy Gyula írásainak – szerelmese. A rendszerváltás ideje óta tanít német irodalmat az ELTÉ-n, az első „Droste-kávéház”, a Dürer is ennek köszönhette születését: néhány évig a német tanszék az Ajtósi Dürer soron működött, ott pedig belakták az egyik, átjárónak használt teret. 1998-ban felkérték a Goethe Intézet kávézójának a vezetésére: az Eckermann az Andrássy út és a Hajós utca sarkán épp abban a térben született meg, ahol egykor Ady Endre, valamint számos nyugatos szerző egyik törzshelye, a Három Holló üzemelt, és többek között Krúdy Gyula is megörökítette írásaiban. Droste még az ezredforduló előtt útjára indította a Drei Raben irodalmi folyóiratot, az Eckermann pedig két-három év alatt mint értelmiségi találkozóhely és összművészeti tér helyezte fel magát Budapest kulturális térképére. Jó kávékkal, újságokkal, folyóiratokkal, kicsit bécsies hangulattal.

Ám az Andrássy úton ekkoriban szaladtak el az ingatlanbérleti árak, ezért a Goethe Intézet és az Eckermann is 2006-ban a Ráday utcába költözött, hogy átadja a helyét egy luxusmárka butikjának. Az Eckermann egy idő után Jedermannként folytatta, de Droste végül mégsem maradt kávéház nélkül: a Három Holló 2017. november 24-én – épp Ady Endre születésnapján – nyílt meg a piarista rendház épületében (hivatalosan a Piarista közben, de a bejárat a Szabad sajtó útra nyílik). Nemcsak a jó kávék és finom ételek hagyományát folytatják itt: a Három Holló irodalmi, képzőművészeti programoknak, színházi és zenei előadásoknak, filmvetítések is helyet ad.