Csalódtam bennük és csalódott bennük a közösség is, amely keményen dolgozott a sikerük érdekében. A politikában ők senkik nem lennének a Magyar Szocialista Párt nélkül. És nem is nyertek volna október 13-án választást, ha ez a közösség nem dolgozik értük és nem áll mögöttük. A két polgármester hátba szúrta ezt a közösséget – így reagált Tóth Bertalan, az MSZP elnöke szegedi sajtótájékoztatóján arra, hogy két politikusuk a Demokratikus Koalícióhoz csatlakozott.
Csütörtökön derült ki, hogy a DK-hoz csatlakozott két budapesti, szocialista színekben megválasztott polgármester, Kiss László Óbuda és Szaniszló Sándor Pestszentlőrinc vezetője. Lépésüket azzal indokolták, hogy polgármesteri feladatuk ellátásához a DK politikai közösségétől kaptak megfelelő támogatást. Hozzátették, hogy az európai minimálbér, a minimálnyugdíj és a családi pótlék ügyében is ugyanazt képviselik, mint amit Dobrev Kláráék az Európai Parlamentben.
Tóth Bertalan pénteken közölte, hogy hamis a két politikus érvelése, miszerint a DK Európa-politikája után döntöttek így, hiszen az megválasztásuk előtt is világos volt. Etikátlannak tartja, hogy a döntést a megválasztásuk után hozták, ez a döntésük bizalomvesztéssel jár.
Hangsúlyozta, hogy politikai hibát követ el, aki az MSZP kifosztására építi személyzeti politikáját, és konfliktust generál az ellenzék között.
Kijelentette, hogy az októberi ellenzéki siker nem valósulhatott volna meg az MSZP nélkül. Úgy látja, az MSZP-Párbeszéd szövetség stabil, támogatottsága folyamatosan emelkedik, azonos a Momentum és a Jobbik erejével. Megfogalmazása szerint együttesen adják a demokratikus pártok erejét a többi ellenzéki párttal, és együtt tudnak a Fidesszel szemben küzdeni.
Közölte, hogy október 13-án az MSZP megerősödött, majdnem 400 képviselője és 45 polgármestere van, ezzel pedig nagyvárosi, városi szinten a legerősebb ellenzéki párt. Hozzátette, hogy ebben a körben szinte sehol nem győzhet ellenzéki jelölt, aki nem bírja az MSZP támogatását.
– állapította meg a pártelnök.
Elmondta, hogy az MSZP éppen kongresszusra készül.
- fűzte hozzá.
Megerősítette, hogy az a stratégia, amit a március 14-i kongresszus elfogad, világos utat jelöl ki. Szakítani kívánnak „a neoliberális gazdaságpolitikát támogató, az elitek érdekeit szolgáló, harmadik utas szociáldemokrata politikával”. Ehelyett új baloldali politikát hirdetnek, ami az igazságosságra, a szolidaritásra és esélyteremtésre épül.
Konkrét lépésként az alábbiakat említette:
A szombati választmányi ülésen beterjeszt egy olyan javaslatot, hogy az az MSZP tag, aki a pártból kilép, és egy másik párt színében kíván választáson elindulni, az nem bírja majd az MSZP támogatását.
Kezdeményezi az együttműködési keretek felülvizsgálatát, mivel a kilépett politikusok jelezték, hogy problémájuk volt az érdekérvényesítéssel. Felkérte ezért a fővárosi szervezet elnökét, hogy keresse meg Karácsony Gergely főpolgármestert, hogy határozzák meg újra kereteket, és senkinek ne sérüljenek az érdekei.
Kezdeményezi a két érintett kerületben is, hogy a helyi pártszervezetek vizsgálják felül az együttműködés kereteit, mivel ott már nem MSZP-s a polgármester.
Hangsúlyozta, hogy közösségük összetartó, rengeteg áldozatot hoztak az ellenzéki együttműködés érdekében, feladtak pozíciókat, képviselői és polgármesteri helyeket.
– jelentette ki. Hozzátette, hogy egyenrangú félként kívánnak működni az ellenzékkel.