Miközben az IMF az eddig vártnál kisebb idei kínai és globális gazdasági növekedést várt, a kínai jegybank alelnöke azt nyilatkozta egy lapnak, hogy különböző intézkedésekkel tovább növelik a likviditást a gazdaság élénkítése érdekében.
Krisztalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója szombaton nyilvánosságra hozott közleményében az szerepelt, hogy az új koronavírus várható hatásai miatt az IMF 0,4 százalékponttal 5,6 százalékra fogta vissza Kína idei gazdasági növekedésével kapcsolatos előrejelzését.
A washingtoni székhelyű szervezet vezetője a G20-ak pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek rijádi megbeszélésén ismertetett közleménye szerint az IMF az év elején még azzal számolt, hogy a globális GDP növekedése az idén 3,3 százalékra gyorsul a tavalyi 2,9 százalékról. Az új koronavírus megjelenése azonban visszavetette a gazdasági aktivitást Kínában, ezért az IMF most azt várja, hogy a globális gazdaság idei növekedése az eddig várt 3,3 százaléknál 0,1 százalékponttal kisebb, 3,2 százalék lesz.
A közlemény szerint az IMF borúlátóbb forgatókönyvvel is rendelkezik, amely szerint a koronavírus a jelenleginél szélesebb körben terjed el, és ennek a globális GDP-növekedésre gyakorolt kedvezőtlen hatásai elnyúlhatnak.
A koronavírus által legsúlyosabban érintett Kínában a jegybank arra készül, hogy további pénzügyi lépésekkel növelje a likviditást. A kínai központi bank egyik alelnöke a Financial News című üzleti lapnak azt nyilatkozta, hogy a jegybank tovább csökkenti a referencia kamatlábakat, hogy a vállalati költségek olcsóbb finanszírozásával támogassa a gazdaságot. A jegybank utoljára csütörtökön csökkentette a kamatszintet, az egyéves hitelek referenciakamatát (Loan Prime Rate/LPR) 10 bázisponttal 4,05 százalékra, az ötévesekét pedig 5 bázisponttal 4,80 százalékra vitte le a jegybank. A kínai jegybank alelnöke arról is beszélt, hogy csökkenteni tervezik a bankok kötelező tartalékrátáját (RRR) is. Úgy vélte, hogy amint levonul a járvány, a kínai gazdaság gyorsan talpra áll, megugrik a fogyasztás és emelkednek a beruházások.
Egyes elemzők szerint Kína gazdasági növekedése 3 százalékra vagy még ennél is alacsonyabb szintre lassul a folyó első negyedévben éves összevetésben a tavalyi utolsó negyedévi 6 százalékról, ami közel 30 éve a legkisebb bővülés volt.
Több mint ötéves mélyponton az olajfeldolgozás Kínában
A Bloomberg eközben ágazati forrásokra hivatkozva azt közölte: Kínában több mint öt éve legalacsonyabb szintjére esett az olajfeldolgozás a lanyhuló kereslet következtében, miközben újabb külföldi cégek jelezték, hogy a vártnál gyengébb eredményeket várnak a folyó negyedévre a koronavírus hatásai miatt.
A portál szerint Kínában az olajfeldolgozók napi termelése mintegy 10 millió hordóra, 2014 óta a legalacsonyabb szintre süllyedt, 25 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.Február elején napi 11,4 millió hordó, egy évvel ezelőtt pedig még napi közel 13 millió hordó kőolajat dolgoztak fel Kínában.
A koronavírus visszavetette az autós forgalmat Kínában, aminek a következtében csökkent a benzinkereslet, miközben a turizmusra gyakorolt egyik hatásaként megcsappant a repülőgép-üzemanyag, a kerozin iránti igény is.
A Procter & Gamble és a Coca-Cola is csatlakozott azoknak a cégeknek az egyre hosszabb listájához, amelyek arra számítanak, hogy a koronavírus miatt a vártnál gyengébb negyedévet zárhatnak.
A Procter & Gamble azt közölte, hogy csökken a forgalma Kínában, részben amiatt, hogy a boltok egy része csak korlátozott ideig tart nyitva, sok üzlet pedig ki sem nyit.
A szállítási láncban történő fennakadások veszélyeztethetik a Procter & Gamble néhány termékének biztonságos gyártását. Az amerikai székhelyű vállalatnak 387 kínai beszállítója van, Kínából több mint 9 ezer különböző alapanyagot vásárol.
A világ vezető fogyasztásicikk-gyártója jelezte, hogy a koronavírusnak „komoly” kedvezőtlen hatásai lehetnek a március végével záródó harmadik pénzügyi negyedévének nyereségére és forgalmára.
A cég ugyanakkor leszögezte, hogy nem változtat éves nyereségével és bevételével kapcsolatos előrejelzésén.
Egy másik amerikai cég, a Coca-Cola közölte, hogy teljesíthetőnek tartja idei célkitűzéseit, de elismerte, hogy az első negyedévi eredményei gyengébbek lesznek a vártnál.
A világ legnagyobb üdítőital-gyártója azt közölte, hogy a március végével záró három hónapban a cég adózott eredménye a tervekhez képest 1-2 centtel kisebb lesz, bevétele pedig 1-2 százalékkal elmarad.
Rövid távú hatásokra számít a kínai elnök
Hszi Csin-ping kínai elnök vasárnap a CCTV kínai hírcsatorna tudósítása szerint azt mondta, hogy bár az új típusú koronavírus-járvány elkerülhetetlenül erős hatást gyakorol a kínai gazdaságra és társadalomra, az rövid távú és kezelhető.
A kínai elnök, aki egy telefonos konferencián egyeztetett a járványról a kínai kormányzat tagjaival, úgy fogalmazott: a koronavírus a legsúlyosabb egészségügyi vészhelyzet, amely országát a Kínai Népköztársaság 1949-ben történt megalakulása óta sújtja. Ugyan Kínát 2002-2003-ban a világszerte mintegy 650 halálos áldozatot szedő SARS (súlyos akut légúti szindróma) is súlyosan érintette, Hszi szerint az új koronavírus terjedését nehezebb megakadályozni és ellenőrzés alatt tartani.