nyugdíj;

2020-02-25 09:22:00

Igazságos nyugdíjrendszert!

Hál’ istennek ismét a közbeszéd tárgya lett a nyugdíjak igazságtalansága. Az országjárásunk során az állampolgárok is sok problémát vetettek fel: például, hogy merev a rendszer, csak korhatáron lehet elmenni nyugdíjba, hiányzik a progresszív adórendszer, az átlag alatti nyugdíjak pedig elértéktelenednek és a bérektől drasztikusan leszakadnak.  

Emberek százezrei kínlódnak aktív pályafutásuk vége felé az előrehozott nyugdíj hiányától. Sajnos nagyon sokan meg is halnak, mielőtt nyugdíjba mehetnének. A rugalmas nyugdíjbavonulás lehetősége kulcskérdés a bemerevített rendszerrel szemben, ennek csak előnyei vannak a munkavállalókra nézve. Erre már több alkalommal tettem javaslatot a parlamentben, de sajnos a fideszes többség mindannyiszor leszavazta az indítványomat.

Nagyon pontos számításokra és legalább az ellenzéki pártok közötti konszenzusra van szükség ennek érvénybe léptetéséhez. A munka elkezdődött, már le lehet szögezni néhány alapelvet. Ilyenek, hogy a rugalmas nyugdíjba vonulás feltételei között legyen lehetőség csökkentéssel korhatár előtt nyugdíjba vonulni. Ez politikai kérdés. Lehet olyan döntést is hozni, hogy a megszerzett szolgálati időt/jogosultsági időt nem veszi figyelembe a rendszer, de a csökkentés mértéke evidencia. Mielőtt bárki is felhorkanna, álljon itt egy példa. A szolgálati idő figyelembe vétele nélkül, ha valaki úgy dönt, el kíván menni nyugdíjba a jövőre életbe lépő 65 éves nyugdíjkorhatár előtt 3 évvel, akkor 15 százalékos csökkentéssel (málusszal) tehesse ezt meg. Amennyiben a korhatár előtt 2 évvel kívánja azt igénybe venni, akkor 10 százalékkal, és ha csak egy évvel korábban teszi azt meg, akkor csupán 5 százalékkal csökkenjen az induló nyugdíj nagysága.

Az elmúlt évek fórumai Komlótól Ózdig azt bizonyították számomra, hogy nemcsak azt kell figyelembe venni, mennyit takarít meg Orbán Viktor a nem létező nyugdíjkasszának (ha egyáltalán megtakarít), hanem azt is, mennyit és meddig tud dolgozni egy ember. Ez utóbbi jobban függ a fizikai és mentális egészségtől, mint az akarattól. Politikai döntés kérdése az is, hogy engedi-e az új rendszer a csökkentés nélküli előrehozott nyugdíj alkalmazását, vagy sem, továbbá, fenn kíván-e tartani a jelenlegi igazságtalanságok közül bármit is. Én értelemszerűen ez utóbbi ellen szavazok.

A másik kardinális kérdés az értékvesztett nyugdíjak felzárkóztatásának kérdése. A fent említett előterjesztésünk is utalt az alacsony nyugdíjak azonnali emelésének szükségességére. Mi már készítettünk egyszer egy valódi nyugdíjkorrekciós programot, mely több mint másfél millió nyugdíjasnak könnyített a sorsán.  

Most az alacsony nyugdíjak felzárkóztatására teszek egy javaslatot. Ez nem párt-álláspont, még csak nem is a Nyugdíjas Kerekasztal javaslata, hanem egy lehetséges verzió. Javaslatom a következő: a 40 ezer forint alatti nyugdíjakat fel kell emelni 60 ezer forintra. A 40-50 ezer forint közöttieket 65 ezer forintra. Az 50 és 60 ezer forint közöttieket 70 ezer forintra és a 60-és 70 ezer közöttieket 75 ezer forintra. Tudom, tudom! Honnan lesz minderre pénz? Előre szeretném bocsátani, hogy van rá forrás. Már a múlt évben is volt, csak másra költötték. Ez 15-16 milliárd forintból megoldható. 

A felvázolt két megoldási javaslatom alapos előkészítés melletti döntéseket igényel. Van viszont olyan ügy is, amit azonnal el kell rendezni. Ilyen a 2,8 százalékos nyugdíjemelés és a jelenlegi infláció közötti ordító különbség ügye. A múlt évi költségvetésben elfogadott és most januárban megadott 2,8 százalékos nyugdíjemelés igazságtalanságát a vak is látta. A januári inflációs adatok meg is erősítették álláspontunkat. Vissza kell térni a vegyes indexálás intézményéhez, azaz az infláció mellett a bérek nettó növekedését is figyelembe kell venni a mindenkori nyugdíjemelés mértékének megállapításánál. Ez a jelen helyzetben 6,55-os nyugdíjemelést eredményezett volna. Persze tudom, hogy most nincs rá szabály, de arra van, hogy legalább az MNB inflációs adatának megfelelően április hónapban januárig visszamenőlegesen, ennek megfelelően folyósítsák a nyugdíjakat, és ne a közel 2,5 millió nyugdíjas „hitelezzen” a kormánynak 10 hónapon keresztül.

Summa summarum, a felvázolt átalakítási programnak sok-sok szigorú feltételnek meg kell felelnie. Felelőtlen ígéreteket tenni, utána kormányon csapdába kerülni nem szabad. A lényeg, hogy egy koherens, igazságos és szolidáris nyugdíjrendszer szülessen, amit végre is lehet hajtani. Ennek érdekében dolgozunk.

A szerző országgyűlési képviselő (MSZP)