Indiában már tavaly év vége óta pattanásig feszült a helyzet, a decemberben elfogadott állampolgársági törvény miatt. A muszlimokkal szemben diszkriminatívnak tartott jogszabály elleni tiltakozásokat eleinte véres zavargások kísérték, azóta viszont békés demonstrációk váltak rendszeressé, amit a rendelkezés támogatói láthatóan egyre nehezebben tűrnek. Olaj volt a tűzre, hogy február elején Delhiben tartományi választásokat tartottak, amelyre a kormányzó, hindu nacionalista Indiai Néppárt (BJP) politikusai esetenként gyújtó hangú beszédekkel és szlogenekkel kampányoltak. „Az árulókat le kell lőni” – skandáltatta például egy gyűlésen Anurag Thakur pénzügyminiszter. Néhány napon belül két különböző alkalommal egy-egy fegyveres lőtt rá az állampolgársági törvény ellen tüntetőkre Újdelhiben.
Az indulatok azonban igazán a hétvégén szabadultak el. A törvény ellen tiltakozók a múlt héten folyamatos lezárva tartották az utakat Delhi egyik kerületében. Vasárnap azonban a jogszabály mellett felvonulók gyűlésén a BJP egyik politikusa Kapil Mishra ultimátumot adott a rendőröknek: a következő három napban számolják fel az útlezárásokat vagy a tömeg a saját kezébe veszi a dolgokat.
A beszéd azonban annyira feltüzelt egyes szélsőségeket, hogy ők nem várták meg a kiszabott határidőt: már aznap este megtámadták az állampolgársági törvény ellen tüntetőket. Az összecsapások másnap csak fokozódtak, ekkor jelentek meg az utcákon a hindu nacionalista bandák, akik muszlimok otthonait, boltjait és imahelyeit gyújtották fel. A Delhiben évtizedek óta nem látott vallási alapú erőszakban legkevesebb 27-en haltak meg és több mint 200-an sebesültek meg.
Narendra Modi indiai miniszterelnök három napig egyáltalán nem reagált az eseményekre. Végül szerdán közösségi oldalán törte meg a csendet, a béke és a testvériesség megtartására szólított fel Delhiben. Az Indiából kedden hazatérő Donald Trump amerikai elnök csak szűkszavúan reagált az atrocitásokra. Újságírói kérdésre elmondta, hogy hallott a tomboló erőszakról, de az nem került szóba Modival folytatott tárgyalásokon.
Mára a rend látszólag helyreállt, a kormányzat katonai rendőrök ezreit vezényelte az érintett negyedekbe. A helyi muszlimok azonban ennek ellenére félnek a hindu nacionalista bandák visszatérésétől. Sokan ezért inkább összeszedték holmijukat és elmenekültek otthonaikból.