„Döntő ponthoz” érkezett a COVID-19 koronavírus-járvány, és ezért a kórokozó terjedésének feltartóztatására irányuló erőfeszítések megkettőzésére lenne szükség - jelentette ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója csütörtökön.
- figyelmeztetett genfi sajtótájékoztatóján Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, ami kifejezetten erős figyelmeztetés, tekintve, hogy a WHO legutóbb tizenegy éve, a H1N1-járvány idején használta a pandémia, azaz világjárvány kifejezést, és a COVID-19 esetében eddig csak nemzetközi vészhelyzetről beszéltek.
Az MTI összefoglalója szerint Gebrejeszusz azt is hangsúlyozta, hogy az iráni járványhelyzet súlyosabb lehet, mint azt hiszik jelenleg. Elmondta azt is, hogy egyeztetések zajlanak a júliusi japán olimpiai játékok szervezőivel a lehetséges forgatókönyvekről, annak elhalasztásáról azonban szerinte nem várható döntés a közeljövőben.
Hozzátette, a magukat biztonságosabbnak gondoló, gazdag és fejlett államok is kerülhetnek váratlan helyzetbe – példaként pedig Olaszországot hozta fel.
"Most azonban nem a félelemnek van itt az ideje, hanem a fertőzés megelőzését és az életek mentését célzó intézkedéseknek" - szögezte le a főigazgató, rámutatva, hogy a járvány iráni, olaszországi és dél-koreai terjedése "döntő ponthoz" érkezett.
Iránból eddig 245 megbetegedésről és 26 halálesetről érkezett jelentős, így a perzsa állam számít a második leginkább érintett országnak Kína után, ahol szerda éjfélig 2744 halálos áldozatról és 78 497 fertőzöttről tudtak, igaz, a járvány náluk már gyengülni látszik.