tűzszerészek;Készenléti Rendőrség;bombakeresés;

2020-03-02 18:32:39

Most robbanóanyag-detektorokat vett a rendőrség közel 200 millió forintért

A tűzszerész robotok és ruhák után újabb százmilliókat költenek a bombák elleni védekezésre.

Egymást érik a tűzszerész-beszerzések a Készenléti Rendőrségnél: ezúttal két tételben hordozható vegyi és robbanóanyag detektorokat, a működtetéshez szükséges kellékanyagokat és infravörös tartományban mérő Raman spektrométereket vásároltak, 194,6 millió forintért – derül ki az uniós közbeszerzési értesítőből.

A nyílt tenderen zajló közbeszerzés mindkét tételét egyedüli ajánlattevőként a CBRN Magyarország Vegyivédelmi és Tűzvédelmi Kft. nyerte el, ami a termékek leszállítása mellett azt is vállalta, hogy egy alkalomra szóló, négyórás kiképzést tart a detektorokat használó állománynak. A cég február 13-án kötött szerződést a hatósággal.

Versenybe szállnak a Milipollal

A CBRN Magyarország neve korábbról is ismerős lehet: január végén szintén ők nyerték meg Készenléti Rendőrség tűzszerész robotokra és „romboló eszközökre” kiírt pályázatát, nettó 327 milliós pályázatukkal – erről a Napi.hu tudósított.

A rendőrségi beszerzések terén a cég így lassan felveszi a versenyt a hatósági-honvédelmi tendereken nagypályás Milipol Zrt-vel is, ami szintén kivette a részét a bomba üzletből: mint lapunk decemberben beszámolt róla, 194,5 millió forintért adtak el bombaruhákat a készenlétiseknek. A rendőrök a emellett bombaszállító konténert is szeretnének vásárolni: pályázati felhívásuk alapján 220 millió forintot szánnak egy ilyen eszköz beszerzésére.

Az óvatosság persze nem árt, bár az ismert esetekben a rendőrségi tűzszerészek – szerencsére – csak utcán felejtett szatyrokat, bőröndöket vizsgálgattak. A földben, építkezések során talált világháborús bombákat ugyanis a honvédség szakemberei szállítják el és hatástalanítják. 

Hányszor volt szükség az eszközökre?

Az üggyel kapcsolatban megkérdeztük az Országos Rendőr-főkapitányságot is hogy megtudjuk: az elmúlt tíz évben hány robbanószerkezetet, pokolgépet találtak, hol és mikor; ezek miatt milyen jogcímen – terrorcselekmény előkészületének gyanújával vagy robbanóanyaggal történő visszaélés miatt – indult eljárás; hány személyt gyanúsítottak ezekben az ügyekben.

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy az ORFK és a Készenléti Rendőrség által jelenleg használt tűzszerész eszközök milyen idősek, és ezeket mikor kell lecserélni. Ha kapunk válaszokat, frissítjük cikkünket.