Heti abszurd;

2020-03-08 07:30:00

Heti abszurd: Columbo felesége, avagy BBC magyar módra

A BBC szerkesztési és hírszerkesztési elvei olyanok, mint Columbo hadnagy felesége. Mindenki tudja, hogy ezek a bizonyos elvek léteznek, mégpedig onnan, hogy sokan és gyakran hivatkoznak rájuk, de még senki sem látta őket. Mostantól azonban egy rejtéllyel kevesebb, sikerült tetten érni ugyanis a BBC szerkesztési és hírszerkesztési elveit. Megvannak a kis rohadékok, most már nem menekülhetnek, nem titok többé, hogy micsodák ők valójában. Mindezt a magyar közmédiának köszönhetjük, ők tették lehetővé, hogy kézzelfogható közelségbe kerüljön, mit is kell értenünk a BBC sokat hivatkozott elvein.

Az egész úgy indult, hogy a Politico című portál érdekes információk birtokába jutott, amelyeket meg is osztott az olvasókkal. Igazság szerint először nem is akartuk elhinni, amit a magyar közmédiáról írtak, mert idáig szentül meg voltunk győződve arról, hogy a magyarországi közmédia azt teszi, ami a feladata: magas színvonalon, pártatlanul és hitelesen tájékoztatja az embereket arról, ami Magyarországon és a nagyvilágban történik. Ám a Politico birtokába jutott egy belső levelezés, amiből kiderül, hogy a magyar közmédia sajátosan értelmezi a pártatlanságot és a hitelességet, a szakértelem pedig az ő olvasatukban olcsó bolsevista trükk. Vannak ugyanis olyan témák, amelyekről a munkatársak csak a felsőbbség jóváhagyásával foglalkozhatnak. Ilyen például a migráció, az EU-val kapcsolatos hírek, Greta Thunberg klímavédelmi aktivista személyéről pedig még vázlatot is csak engedély birtokában lehet készíteni. Az engedélyt valahol odafent (vagy odalent, egy titkos bunkerben) adják ki. Hogy ki üti rá a végső pecsétet, azt a munkatársak nem tudhatják, egyedül annyi biztos, hogy valahol valakik döntenek mindenről a közmédiában.

Amikor a közmédiát szembesítették ezekkel a vádakkal, válaszul annyit közöltek, hogy ők a BBC szerkesztési és hírszerkesztési elveit követik. Ami azt illeti, sejthettük volna. Nekünk mindig is gyanús volt, hogy az alákérdezés, ami a közmédiánál úgyszólván munkahelyi kötelesség, szintén a BBC működési elvei közé tartozik. Csakúgy, mint az MTVA vezérigazgatójának nevéhez köthető hírhamisítás, valamint az, hogy bizonyos eseményekről nem adnak hírt. A BBC szerkesztési és hírszerkesztési elveivel kompatibilis az a botrányos interjú is, amelyet a köztévé Karácsony Gergely főpolgármesterrel készített, s melynek elkövetőjét nemhogy lapátra tették volna, de a hírek szerint még dicséretet is kapott hősies helytállásáért.

Meg kell köszönnünk az ­MTVA-nak, hogy megtörték a sokéves átkot, és végre-valahára konkrétan is bemutatták, mit kell értenünk a BBC szerkesztési és hírszerkesztési elvein. Főként azért illeti őket hála, mert most már azt is értjük, hogy Columbo hadnagy feleségéről miért csak beszélnek mindig a sorozatban, és miért nem mutatkozik meg soha a maga valójában. Most már tudjuk ezt is: minden bizonnyal azért, mert épp olyan gusztustalanul és gyomorforgatóan ellenszenves, mint a BBC elvei a magyarországi közmédia interpre­tálásában.