A késő ősztől tavaszig tartó időszak általában is a felső légúti megbetegedések szezonja, október és március között van a legtöbb náthás megbetegedés, januártól pedig a szezonális influenzajárvánnyal is szembe kell néznünk, és most megjelent a szintén légúti tünetekkel is járó koronavírus is.
A felső légúti fertőzések a leggyakoribb betegségek közé tartoznak, a becslések szerint a népesség egyötöde évente legalább egyszer átesik valamelyiken. Az óvodás, kisiskolás gyermekes családok gyakran egyikből a másikba lépnek, mert a gyermekközösségekben még gyorsabban terjednek a kórokozók. A koronavírusról egyelőre kevesebbet tudni, most kezd látszani, milyen a fertőzőképessége, a tünetei és a szövődményei.
Az influenzát, a náthát és a koronavírus okozta megbetegedést is vírus okozza. Az influenzáénak négy (A, B, C és D) altípusa van. A legfertőzőbb és egyben a legsúlyosabb tüneteket az A okozza. A nátháért legalább 200 különböző vírus lehet felelős, a leggyakoribb az úgynevezett rhinovirus, de a Coronaviridae családba tartozó más kórokozók is állhatnak a hátterében – írta az EgészségKalauz.
Arra, hogy éppen melyiktől lettünk betegek, egyértelmű választ csak laboratóriumi vizsgálat tud adni, „ránézésre” nem lehet megállapítani. Ezért szoktak úgy fogalmazni, hogy „influenzaszerű” megbetegedések történtek. A tünetek ugyan árulkodóak lehetnek, de könnyen előfordulhat, hogy valakinél egyik vagy másik hiányzik, erősebben, esetleg enyhébben jelentkezik.
Influenzára utalhat
a magas, akár több napig is tartó láz,
az erős ízületi és izomfájdalom,
az erős fejfájás,
az erős és fájdalmas köhögés,
a torokfájás,
a gyengeség, elesettség
a kevés tüsszögés és az,
ha nincs bedugulva az orr és keveset kell orrot fújni.
A hányinger, esetleg hányás és hasmenés, valamint
az, ha a betegség rövid idő alatt, hirtelen alakul ki és terít le.
Koronavírusra utalhat
a magas láz,
a száraz köhögés,
a légzési nehézségek,
a gyengeség és a fáradékonyság.
Náthára utalhat, ha
nincs láz vagy csak hőemelkedés, ami néhány nap alatt el is múlik,
nincsenek izomfájdalmak,
nincs fejfájás
enyhe a köhögés, de fáj a torok,
tüsszögünk, be van dugulva és erősen folyik az orrunk,
ha a betegség hosszabb idő alatt alakul ki; napról napra egyre rosszabbul érezzük magunkat.