;

Olaszország;karantén;koronavírus;

Katonák ellenőrzik a közlekedőket Milánó központi pályaudvarán, 2020. március 9-én

- Maradj otthon, ne közelíts senkihez: élet a karanténban

A hivatalokba 2-3 embert engednek be, üresek az iskolák, színházak és sportközpontok. Az olaszok jó része betartja a szabályokat, de van, aki betegen szökött ki síelni a karanténból.

  • Olaszországban hétfőn teljes karantént jelentett be Giuseppe Conte kormányfő a koronavírus-járvány gyors terjedése miatt.

  • A fertőzést szigorú óvintézkedésekkel, forgalmi lezárásokkal és rendeletekkel próbálják megfékezni a hatóságok.

  • Egyetlen nap alatt 168 új halálos áldozatot követelt a vírus, és 10149 fertőzöttet tartanak számon.

„A miniszterelnök rövid beszédet mondott, és annyi volt a lényege: maradjatok otthon. Mindenki maradjon otthon. Ennél most semmi nem fontosabb. Olaszország bezár, leáll, elvonul.”

„Arra koncentrál, hogy megállítsa a fertőzést, most csak ez az egy célunk, egy prioritásunk van: minden másra majd akkor gondolunk, amikor ennek vége lesz. Mert ha a fertőzést nem állítjuk meg, akkor mar nem lesz a "minden más" - idézi Facebook-bejegyzésében egy Milánóban élő magyar nő, Pécsvári Tünde Giuseppe Conte hétfői esti tájékoztatását. 

Az ország teljes lezárásáról szóló bejelentés annak ellenére is megrázta Tündét, hogy már 18 napja határozzák meg mindennapjait a koronavírus-járvány miatt egyre szigorodó korlátozások; hiszen az északi térséget, köztük Lombardia régiót sújtotta először az idáig 416 olasz halálos áldozatot követelő járvány. (Olaszországban 20 fő régió található, melyek 110 megyét fognak össze - a szerk.)

Milánó, négy fal között

 A Conte beszédében említett „elvonulás” nem csak egy frázis, hanem szó szerint értendő:  

„a lakosság döntő többsége, legalábbis Milánóban, bezárkózott a saját lakásába. Iskolák, nagyobb munkahelyek, az összes intézmény ahol bármi módon csoportosulás jöhet létre (stadionok, múzeumok, uszodák, minden) zárva van. Nem önkéntesen, rendelet zárja be őket”- írja az események szemtanúja.
Üres étterem Milánóban

Tünde hozzáteszi, milánói kávéházak elvileg reggel hat és délután hat óra között nyitva tarthatnának, de úgy tudja, 95 százalékuk ettől függetlenül zárva maradt.  

Coronavirus: Italy extends emergency measures nationwide

Önkéntes zárva tartás mellett döntöttek a helyi sok helyi bolt is, de miért is nyitnának ki, ha nincsenek vevők sem; bár nincs kijárási tilalom – a járókelők egy méteres távolságot kell tartsanak egymástól – de az utcákon így is alig lézeng valaki. Az élelmiszerüzletek és gyógyszertárak ugyanakkor továbbra is üzemelnek, és nincs probléma az áruellátással sem: mindenhonnan lehet online rendelni (gyógyszertárból is, nem receptköteles termékeket), a védőöltözetben száguldozó futárok ugyanis dolgoznak, és Milánó központjában percek alatt bármit házhoz szállítanak. 

Coronavirus: Italy extends emergency measures nationwide

Üresen állnak a mozik, iskolák, stadionok

Tündénél valamivel optimistábban látja a helyzetet Roberto, aki az észak-olasz Veneto régióbeli Arzignano város és egy Pest megyei falu között ingázik rendszeresen - talán azért is, mert Arzignanóban még nem találtak fertőzöttet. Az olasz férfi Magyarországon ismerte meg későbbi feleségét, és a hétvégén jönne haza hozzá, ám a járvány még felülírhatja terveiket. 

Mint a Népszavának elmondta, a járvány miatt totális ellenőrzést rendeltek el Veneto területén, ahol a hatóság uralja a helyzetet – igaz, március 8-áig így is 780 megbetegedés és 25 haláleset történt a régióban.  Jelenleg 631 halálos áldozatot és 10149 fertőzöttet tartanak számon Olaszországban, ami azt jelenti, hogy egy nap alatt 168 életet követelt a koronavírus - jellemzően idősekét és krónikus betegekét. 

A járvány terjedését Milánóhoz hasonlóan Arzignano térségében is lezárásokkal próbálják megállítani: április 3-áig biztosan zárva tartanak az iskolák, mozik és sportközpontok. A posták, bankok és hivatali ügyfélszolgálatok ugyan továbbra is üzemelnek, de egyszerre csak 2-3 embert engednek be, a dolgozók pedig maszkban fogadják az ügyfeleket. 

Egy méter távolság a vendégek között

„A bárokban, kávéházakban is szigorították a szabályokat. Ha például egy ilyen helyen 100 személy számára van hely, most csak 40-en lehetnek bent és egy méteres távolságot kell tartani. A pultnál nem lehet semmit fogyasztani, csak az asztaloknál. Ha ezeket a szabályokat a kávéház tulajdonosa megszegi, nagyon komoly büntetésre számíthat” - mondta a férfi.

Ha van papírja, továbbmehet

Az olasz hatóságok utazási korlátozással is próbálják lassítani a járványt, ez azonban nem jelent hermetikusan lezárt utakat. A turistákat nem, de ha valaki észérvekkel és dokumentumokkal tudja igazolni utazása célját, azt továbbengedik a járványzónának számító területekre is – ehhez azonban egy, az internetről letölthető nyomtatványt kell bemutatni a rendőröknek.  

Olaszországban több települést lezártak a vírus terjedése miatt

Ahogy én tudom, jelenleg Lombardia egész területén, 3 venetói megyében (Velence, Treviso, Padova)  3-4 Emilia Romagna-beli megyében, és további 3-4 piemonte-i megyében van érvényben ilyen utazási korlátozás; tényleges karanténba azonban csak a fertőzöttek kerülnek - mondta a főleg saját régiója helyzetét ismerő Roberto.

A járványzónából szöktek ki síelni

Szerinte az olaszok ellentmondásosan állnak hozzá a járvány miatt kialakult helyzethez: egy részük szigorúan betartja az előírt szabályokat, más részük félvállról veszi, nem érdekli őket a probléma – annak ellenére sem, hogy időközben már közel 10 ezer fertőzöttet tartanak nyilván Olaszországban.

Volt olyan házaspár, amelyik az utazási korlátozást kijátszva, a járvány vörös zónájából ugrott ki síelni Lombardiából Trentinóba

 – aztán pár nappal már igazolt fertőzöttként feküdtek egy trentói kórházban. Ennek szöges ellentéte a dél-olaszok reakciója, akik a vírustól tartva az utóbbi két napban tömegesen hagyták el az északi régiókat.

Sehol nem ellenőrizték

Roberto legutóbb február 21-én járt nálunk, három nappal később, február 24-én pedig minden gond nélkül vissza tudott utazni Észak-Olaszországba, pedig ekkor már köztudott volt, hogy ott több fertőzöttet is találtak.

Autóval jöttem-mentem, sem a magyar, sem a szlovén határon nem ellenőriztek - mesélte a Népszavának.

A férfi már visszaútját tervezi Magyarországra, bár ő is tart a fertőzéstől: itteni háziorvosától segítségként egy zöldszámot kapott, ezt hívhatja fel, ha rosszul érzi magát, vagy a vírusfertőzés tüneteit tapasztalja.

Mint kérdésünkre elmondta, a Pest megyei faluban még nem pánikolnak jelenléte miatt – igaz, az utóbbi hetekben csak egyszer mozdult ki feleségével, mikor egy étterembe mentek. „Idáig egyetlen ember hívta fel a feleségemet a visszautazásom után három nappal, és aggodalmaskodott az ittlétem miatt” - jegyezte meg mosolyogva.

Terhes nőt vert és erőszakolt meg még 1999-ben.