koronavírus;

2020-03-10 20:56:35

Már késő van a járvány megfékezésére

A legszigorúbb intézkedések is csak lassítják a terjedését.

Már Olaszország egészére kiterjesztették azokat a korlátozásokat, amelyeket vasárnap vezettek be a járvány által legsúlyosabban érintett területeken. A hétfő késő este bejelentett rendelkezések értelmében az emberek csak munkaügyben vagy egy esetleges vészhelyzet miatt hagyhatják el a városukat, az iskolák, a színházak és az intézmények zárva tartanak. Olaszországban már tízezernél is több fertőzött embert regisztráltak, és már a 630-at is meghaladta az áldozatok száma.

A Covid-19 újabb és újabb országokban jelenik meg, a világon már csaknem 120 ezer betegről és 4200-nál több áldozatról tudnak. A fertőzöttek kiszűrésére irányuló intézkedések pedig egyre szigorúbbak: Izraelben például - állampolgárságtól függetlenül - minden külföldről érkező embernek két hétre karanténba kell vonulnia.

Mivel mostanra az EU összes tagállamában felütötte fejét a koronavírus, az erőfeszítések inkább már a terjedésének lassítására irányulnak. Írországban például lemondták a szombaton esedékes nemzeti ünnep, a Szent Patrik nap hivatalos rendezvényeit, több országban felfüggesztették az oktatási intézmények működését, valamint betiltották az 1000 főnél nagyobb tömegeseményeket. Ausztriában és Csehországban még ennél is szigorúbb korlátok közé szorították a beltéri rendezvényeket: legfeljebb száz résztvevővel lehet megtartani azokat.

Európa vezetői és a szakemberek nem sok jót jósolnak a közeljövőre. Emmanuel Macron francia elnök ugyan nyugalomra intette a lakosságot, de azt is megjegyezte, hogy az ország csak a járvány kezdetén jár. Chris Whitty angol tisztifőorvos a BBC-nek arról beszélt, hogy legrosszabb esetben a lakosság 80 százaléka elkaphatja a koronavírust. Marc Lipsitch, a Harvard Egyetem epidemológus pedig Spiegelnek azt mondta: arra számít, hogy a felnőtt lakosság 60 százaléka megfertőződik.

Francois Balloux, az University College London járványügyi szakembere a Népszavának azt mondta: nagyon veszélyes vírusról van szó, amely húszszor-harmincszor halálosabb, mint a szezonális influenza. Szerinte az adatok azt mutatják, hogy a Covid-19 hasonló gyorsasággal terjed Európa többi országában is, mint Olaszországban, csak ott nagyjából 15 nappal előbb ütötte fel a fejét a járvány. 

A szakember arról beszélt: három oka is van annak, hogy Itáliában mérik eddig a legmagasabb - több mint 5 százalékos - halálozási arányt. Balloux szerint az adatok némileg félrevezetők, hiszen sokakat nem diagnosztizálnak, mert enyhébb tüneteket produkálnak. Másrészt egy öregedő társadalomról van szó, az átlagéletkor a második legmagasabb a világon (a japán után), a vírus pedig az idősekre a legveszélyesebb. A harmadik ok viszont az, hogy a súlyos járványhelyzet Észak-Olaszországban túlterhelte az egészségügyi rendszert - ahogyan Iránban, vagy korábban a járvány kitörésének helyszínén, a kínai Vuhanban. Balloux kifejtette, hogy vannak olyan betegek, akik a lélegeztető gépek és az orvosok véges száma miatt nem kaphatnak ellátást. Mint mondta, egy válsághelyzetben, ha túl sok a fertőzött, akkor a kórházi dolgozók már képtelenek mindenkit kezelni, rangsort állítanak fel, és a súlyosabb betegekkel - akiknél úgy értékelik, hogy kisebb a túlélési esélyük -, már egyáltalán nem is foglalkoznak.

A szakember úgy vélekedett: már túl késő van a járvány megfékezésére, legfeljebb csak korlátozni lehet az új megbetegedések számát annak érdekében, hogy az egészségügyi rendszer elbírja a terhelést. Fontos szempont lehet, hogy a téli hónapokban - a szezonális betegségek miatt - a kórházak kevesebb szabad kapacitással rendelkeznek, míg késő tavasszal vagy nyár elején képesek a legtöbb beteg ellátására. A legrosszabb forgatókönyv ezért az lenne, ha a koronavírus-járvány decemberbe érné el a csúcspontját Európában. Francois Balloux viszont azt mondta, hogy a hatóságok jelentősebb közbeavatkozása nélkül a járvány hat hét vagy néhány hónapon belül tetőzik egy országban.