egészségügy;járvány;Magyar Orvosi Kamara;koronavírus;

- A lakhely elhagyásának korlátozását és az élelmiszert nem árusító üzletek bezárását javasolja az orvosi kamara elnöksége

Úgy látják, hogy ahol ezeket az intézkedéseket nem hozták meg, a járvány terjedése gyorsul.

A Magyar Orvosi Kamara elnöksége üdvözli a kormány március 13-án elrendelt határozott intézkedéseit, amelyeket a koronavírus okozta járvány terjedésének lassítása érdekében hozott. A betegség terjedésének globális változását figyelemmel kísérve, és a rendelkezésre álló tudományos adatokat elemezve ugyanakkor úgy vélik, hogy további intézkedések halaszthatatlan bevezetése is szükséges – derül ki a MOK közleményéből.

„A világ sok fejlett országában, ahol ezeket az intézkedéseket nem hozták meg, a járvány terjedése egyre gyorsul és a betegek száma mostanra túllépte a napi 10 000 új esetet, amit a halálozások számának hasonlóan gyors növekedése is követ”– hívták fel a figyelmet.

Hangsúlyozták, hogy az ismertté vált esetek száma alapján a járvány Magyarországon már a gyors kibontakozás szakaszában van, és a fertőzött, de még nem azonosított betegek száma már akár az 1 000 főt is elérheti.

„Ez a szám egy hét múlva az epidemiológiai statisztikai modellek alapján a 7-8 ezer, két hét múlva akár 50 – 60 ezer is lehet”– tették hozzá.

Ezért többek között az alábbi intézkedések bevezetését javasolja a MOK elnöksége a kormánynak: 

  • Más országokhoz (például Spanyolország, Olaszország, Franciaország) hasonlóan vezessen be intézkedéseket a vírus terjedését lehetővé tevő érintkezések radikális csökkentése érdekében. Ideértve a vendéglátó- és szórakozóhelyek, a színházak és kulturális intézmények, sportlétesítmények, templomok és az élelmiszert nem áruló üzletek teljes bezárását.

  • Szükségesnek tartják a lakhely elhagyásának korlátozását, csak rendkívül indokolt esetben, a munkába járásra, bevásárlásra, egészségügyi szolgáltatások igénybevételére és a feltétlenül szükséges ügyintézésre szűkítve azt.

  • Javasolják olyan egészségügyi ellátóhelyek kijelölését, amelyek kizárólag légúti tünetekkel jelentkező betegeket látnak el. Ezzel a védőeszközök elérhetőségét koncentrálnák és az ellátást tennék hatékonyabbá.

  • A lázas és légúti panaszokkal jelentkező betegek részére a többi betegtől elkülönített ellátás lehetőségét meg kell teremteni, úgy, hogy az ilyen betegek a várakozás és az ellátás alatt legalább két méter távolságot tarthassanak egymástól.

  • Meg kell vizsgálni annak kivitelezhetőségét, hogy a tünetmentes kontaktokat ne az aktív kórházi ágyakon tartsák megfigyelés alatt.

  • Az egészségügyi dolgozók kizárólag megfelelő védelmet nyújtó védőfelszerelésben dolgozhassanak, az ehhez szükséges mennyiséget minden ellátó számára központilag biztosítani kell.

  • A kórházakba csak sebészi szájmaszkban és kézfertőtlenítést követően lehessen belépni, ennek feltételeit a bejáratoknál biztosítani kell.

  • A 65 év feletti egészségügyi dolgozók mozgósítását és bevonását az ellátásba határozottan ellenzi az elnökség.

  • Javasolják, hogy a szűrővizsgálatokat a közvetlen kontaktusban lévő személyek esetében minden esetben végezzék el.

  • Kérik, hogy országosan tiltsák meg minden halasztható egészségügyi szolgáltatás nyújtását, beleértve a magánegészségügyet is.

Álláspontjuk szerint a járvány hatékony kezelése a lakosság egészségének és életének védelmén túl hozzájárul a gazdaság mielőbbi újraindításához, az élet- és munkakörülmények normalizálódásához, valamint mérsékli a járványra fordított kiadásokat.

A járványveszély egyre súlyosabbá válásával párhuzamosan az európai nagyvárosok tekintetében sorra születnek meg a lakosság alapvető igényeinek kielégítéséhez nem szükséges üzletek bezárására irányuló intézkedések – írta a főpolgármester.