Szerbia;Koszovó;koronavírus;

- Éjszakai kijárási tilalmat vezettek be Szerbiában, Koszovó szükségállapotot hirdethet

Bosznia-Hercegovinában az egész ország területén veszélyhelyzetet jelentettek be.

Szerbiában szerdától éjszakai kijárási tilalmat vezettek be az új koronavírus okozta járvány megfékezése érdekében, és elhalasztották az áprilisi választásokat is.     

A szerb kormány által elrendelt éjszakai kijárási tilalom értelmében este 8 és reggel 5 óra között csak a hatósági személyek, valamint azok tartózkodhatnak az utcán, akik munkába mennek, illetve onnan jönnek. A 65 év felettiek egyáltalán nem léphetnek ki az utcára. A tilalom megszegése bűnvádi feljelentést von maga után.

Az április 26-ra tervezett általános választásokat elhalasztották. A postahivatalok munkaidejét lerövidítették, a hivatali ügyintézés szinte teljesen leállt.

Szerbiában szerda reggelig 83 fertőzöttet regisztráltak.

Az ukrán ortodox egyház szinódusa új imaszöveget hagyott jóvá a koronavírus-járvány idejére – számolt be az Ukrajinszka Pravda hírportál, a járvány megfékezése érdekében hozott új intézkedéseket ismertetve.

Az ukrán ortodox egyház felszólította a papságot és a híveket, hogy legyenek megértőek és tartsák be a korlátozó rendelkezéseket, s fogadják meg az egészségügyi hatóságok ajánlásait. Az egyház honlapján közzétette az elfogadott új imaszöveget, amelyben lényegében arra kérik Istent, hogy védje meg a fertőzéstől az egészségeseket, gyógyítsa meg a betegeket, áldja meg azokat, akik otthonukban vagy a kórházakban betegeket ápolnak, szabadítsa meg a világot a járványtól, valamint tanítsa meg az embereknek értékelni az életet és az egészséget.

A délnyugat-ukrajnai Csernyivci városvezetése átmenetileg megvonta a nyugdíjasoktól azt a kedvezményt, hogy ingyenesen utazhatnak a tömegközlekedési eszközön. Így próbálják a betegség által legveszélyeztetettebb korosztályhoz tartozókat rábírni arra, hogy ha nem feltétlenül muszáj, ne mozduljanak ki otthonról.

Az országban eddig 14 koronavírussal fertőzött személyt találtak, közülük 10-et Csernyivci megyében. A két ukrajnai halálos áldozat egyike is az ottani megyei kórházban hunyt el.

A múlt csütörtöktől három hétre életbe léptetett országos karantén alatt szünetel a tanítás Ukrajnában. Az oktatási tárca közölte, hogy a középiskolai végzősök központi állami vizsgatesztjeire a felkészítő anyagok elérhetők több internetes oldalon, ezen kívül a youtube videomegosztó csatornán is számos oktatási anyagot hozzáférhetővé tettek. Azoknak, akiknek nincs internetkapcsolatuk, a parlamenti tévécsatorna közvetít hétköznap reggel és este, hétvégén pedig délelőtt oktatási műsorokat. Az ukrán parlament szerdától amúgy sem tart plenáris ülést a kihirdetett karantén végéig.

Ortodox szertartás a kijevi Szent Vlagyimir-székesegyházban

A montenegrói miniszterelnök kedd este jelentette be, hogy egy Egyesült Államokból 12 napja hazatért idősebb, valamint egy korábban Spanyolországban járt középkorú nőnél mutatták ki a Covid-19 betegséget.

Montenegró volt az utolsó az európai államok sorában, ahol kimutatták a decemberben Kínából kiindult világjárványt okozó SARS-CoV-2 vírus jelenlétét.

Észak-Macedóniában eddig 31 fertőzést regisztráltak. A fertőzöttek között négy egészségügyi dolgozó is van. Az egészségügyi miniszter arra számít, hogy a járvány végéig körülbelül kétezren fertőződhetnek meg az országban. Közölte, arra kell ügyelni, hogy ne ugrásszerűen növekedjen meg a betegek száma, mert akkor összeomolhat az ellátórendszer.

Bosznia-Hercegovinában 34-re nőtt a fertőzöttek száma. Kedden az egész ország területén veszélyhelyzetet hirdettek.

Koszovóban Hashim Thaci elnök azt kérte a parlamenttől, hogy a vírus megfékezése érdekében hirdessenek szükségállapotot. Ez azt is jelentené, hogy katonák vigyáznak a kórházakra és más egészségügyi intézményekre, valamint a határvédelemben is segítenek. A nyugat-balkáni országba, ahol eddig 19 fertőzöttet vettek nyilvántartásba, vasárnap óta csak a koszovói állampolgárok léphetnek be. Az egészségügyi minisztérium közölte, a fertőzöttek legtöbbje Olaszországból tért haza, vagy kapcsolatba került olyannal, aki korábban Olaszországban járt.

Indonéziában hatóságilag szabályozzák az alapvető élelmiszerek árát, Malajziában pedig részleges karantént vezettek be.