koronavírus;

2020-03-19 06:30:00

Egyelőre maradhatnak Magyarországon a kiutasított iráni diákok

A védőik szerint kollektív büntetésről van szó, ami sérti az ártatlanság vélelmét és a tisztességes eljáráshoz való jogot.

Egyelőre nem kellett elhagynia az országot annak a 13 iráni diáknak, akik a rendőrség szerint karanténba zárásuk után járványügyi szabályszegést követtek el azzal, hogy elhagyták a kijelölt kórtermüket a Szent László Kórházban, hangosan garázdálkodtak, valamint erőszakosan léptek fel a dolgozókkal szemben. A tanulók ugyanis bírósági felülvizsgálatot és azonnali jogvédelmet kértek, így a bíróság döntésééig Magyarországon maradhatnak.

Az egyik tanulót a Magyar Helsinki Bizottság képviseli, a szervezet jogásza pedig arról számolt be lapunknak, hogy álláspontjuk szerint ügyfelük ellen nincs semmilyen bizonyíték, a kedvezőtlen döntés viszont rá is vonatkozik. - A tanulókat ugyanúgy büntetik, függetlenül attól, hogy mit tettek. A jelek arra mutatnak, hogy kollektív büntetésről van szó, ami sérti az ártatlanság vélelmét és a tisztességes eljáráshoz való jogot – mondta Szekeres Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság jogásza, aki szerint ügyfelük semmilyen rendbontásban nem vett részt, és eleget tett az utasításoknak.

Néhány diák esetében az keltett feszültséget, hogy nem tájékoztatták őket arról, pozitív lett szobatársuk koronavírusos teszteredménye, ráadásul a fertőzésveszély ellenére továbbra is egy szobában kellett vele maradniuk. Viselkedésük miatt amint letelt a kötelező karanténban töltött idejük, kiutasították őket az országból és azonnal haza akarták őket reptetni anélkül, hogy bírósági úton jogorvoslattal élhettek volna. A döntés az összes iránira vonatkozott, pedig egyikük arról számolt be lapunknak, hogy többen nem is abban a szobában voltak, ahol az incidens történt. Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság a kiutasítás mellett három évre beutazási és tartózkodási tilalmat rendelt el a diákokkal szemben. 

Megkerestük a Semmelweis Egyetemet, ahol az Operatív Törzshöz irányították lapunkat.

 

Szekeres Zsolt szerint a vádak valóban súlyosak - járványügyi helyzet esetén megsérteni a szabályzatokat komoly tettnek számít - de a helyzet mégsem egyértelmű, ugyanis egymásnak ellentmondó iratok születtek az üggyel kapcsolatban. A tanulók jelenleg a bíróság döntésére várnak, csakhogy a veszélyhelyzet miatt jelenleg intézkedési szünet van érvényben.