Angela Merkel;német gazdaság;Markus Söder;koronavírus;

2020-03-19 11:53:12

Német víruskezelés: a bajba jutott cégeknél a bér 60 százalékát az állam állja

Mintegy 50 milliárd eurónyi összeggel kívánják segíteni az egyéni vállalkozásokat és a kisvállalatokat. Ebből tízmilliárd euró közvetlen támogatásként jelenik meg, a fennmaradó összeg pedig kölcsön formájában. A hitelt igen kedvező feltételekkel vehetik fel.

Angela Merkel szerdán, tőle szokatlan módon, drámai televíziós beszédben fordult honfitársaihoz, amelyben a koronavírus terjedését a második világháború óta a legnagyobb kihívásnak nevezte a német társadalom számára. Egyúttal komoly támogatást helyezett kilátásba a gazdasági élet szereplői és a munkavállalók számára. A csomag részleteit akkor nem ismertette, de csütörtökön már több intézkedést jelentettek be.

A kormány mintegy 50 milliárd eurónyi összeggel kívánja segíteni az egyéni vállalkozásokat és a kisvállalatokat. Ebből tízmilliárd euró közvetlen támogatásként jelenik meg, a fennmaradó összeg pedig kölcsön formájában. A hitelt igen kedvező feltételekkel vehetik fel. A koronavírus terjedése, illetve a mindennapi élet leállása, a rendezvények lemondása vagy akár több hónappal való elhalasztása miatt egy sor egyéni vállalkozó fél a megélhetése miatt, köztük zenészek, fényképészek, művészek, tolmácsok. Ezekkel az intézkedésekkel az ő helyzetükön is javítani próbál a német szövetségi kabinet.

Múlt hét elején jelentették be az első intézkedéseket, akkor a rövidített munkaidő után járó támogatás kiterjesztését, valamint likviditási támogatási programot helyeztek kilátásba a nehéz helyzetbe került vállalkozások számára. A gyakorlatban ez azt jelenti: ha egy nehéz helyzetbe sodródott vállalat elbocsátás helyett rövidített munkaidőben foglalkoztatja alkalmazottait, akkor a német szövetségi munkaügyi hatóság a nettó javadalmazás 60 százalékát vállalja át. Ez az intézkedés a munkavállalók szociális járulékaira is vonatkozik. A vállalatok már abban az esetben is igénybe vehetik ezt a támogatási módot, ha a rövidített munkaidő a munkavállalók mindössze tíz százalékát érinti. A segítséget különösen sok turisztikai cég veheti igénybe, hiszen ezeket már rövid távon is rendkívül súlyosan érinti a bevételkiesés.

A következő hetekben további olyan intézkedések várhatóak, amelyekkel a bajba jutott cégeket próbálják segíteni. Markus Söder bajor miniszterelnök, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke 100-150 milliárd euró értékű segélycsomagot követel a szövetségi kabinettől.

Bár a kormány célja évek óta a kiegyenlített költségvetés, ez az idei évben biztosan nem lesz tartható. A német gazdasági teljesítmény a 2009-es gazdasági válság óta először áll csökkenés előtt. A berlini gazdaságkutató intézet, a berlini DIW (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung) csütörtökön az éves prognózisát plusz 1,2 százalékról mínusz 0,1 százalékra módosította. Az intézmény elnöke, Marcel Fratzscher azonban elismerte, hogy ez optimista jóslat. A koronavírus ennél sokkal drámaiabb hatást gyakorolhat a német gazdaságra – tette hozzá.