Zöldzóna;maszk;szemétszedés;koronavírus;

- A szemétszedés is lehet fertőzésveszélyes

Az eddigi vizsgálatok szerint gazdatest nélkül is több napig életben maradhat a kórokozó.

A jelenlegi ismeretek szerint a koronavírusok akár 3 napig is aktívak maradnak műanyag- és fémfelületeken. Ha ez tényleg így van, akkor az eldobott szemét is veszélyes lehet, különösen a leggyakoribb egyszer használatos műanyagok; a cigarettacsikkek és a PET palackok.  

Ha az egészségügyi sétát szemétszedéssel kötnénk össze, fontos, hogy zárt ruhában szemétszedő kesztyűben, egészségügyi maszkban tegyük, és ne nyúljunk a magunk vagy más arcához. Hazaérve magas hőfokon mossuk ki a ruhánkat, ha botot használtunk, azt is fertőtlenítsük. Ha az összeszedett szeméttel szelfiztünk, a telefont is fertőtlenítsük – írta a Hulladékvadász.    

Kínában helyi környezetvédők arra hívták fel a figyelmet, hogy a koronavírus járvány óta mérhetően megszaporodtak az eldobott egészségügyi maszkok a környezetben. Fontos, hogy a használt védőfelszereléseket ne dobjuk a természetbe, hanem zárt zacskóban tegyük a kommunális kukába. A kézfertőtlenítők műanyag flakonját kiöblítés után szelektív

vagy speciális veszélyes hulladékgyűjtőben kell elhelyezni.  

A külügyminiszter - munkaköréből adódóan -többször látogatott koronavírus-járvánnyal küzdő országokba (olykor a honvédség gépeivel is), így arra kerestük a választ, milyen speciális intézkedésekkel védik a külügy munkatársait, és persze hazatérésük után az itthon maradókat.