„Tisztelettel arra kérek minden külföldön tartózkodó és onnan hazatérni szándékozó honfitársunkat, hogy haladéktalanul intézkedjenek hazautazásukról” - írta szerdán reggel a járványhelyzet kapcsán Facebbok-oldalán Szijjártó Péter.
"Kedves Péter! Maradjon itthon!"
Két órával később már ugyanott jelentette be vidáman, hogy Oroszországba utazik : „Moszkvában már délelőtt van, úgyhogy gyerünk!” . bejegyzést aggodalommal fogadták a külügyminiszterért egyébként láthatóan rajongó kommentelők is.
Az aggodalom nem alaptalan: Oroszország maga is a járvánnyal küzd, és egyébként éppen a napokban zárta le határait a külföldiek előtt, hogy lassítsa járvány terjedését. Ez a korlátozás ugyan nem vonatkozik a diplomatákra – normális körülmények között természetes, hogy külügyminiszter repülőre ül, hogy személyesen találkozzon például orosz kollégájával, Szergej Lavrovval – de egy több mint 200 ezer embert megbetegítő pandémia idején már nem ilyen egyértelmű a helyzet.
A világot járó diplomaták és politikusok ugyanis maguk is a fertőzés hordozói lehetnek, mint például a Pintér Sándorral is kezet rázó marokkói belügyminiszter volt, de tarol a koronavírus a madridi kormányban is. Ráadásul, korábban éppen Szijjártó igyekezett példát mutatni a fertőzésveszélyes helyzetek elkerülésében: rendszeresen tárgyalt videókonferencia keretében az osztrák, szlovák, cseh és román külügyminiszterekkel .
A moszkvai látogatás kapcsán szerdán megkerestük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot. Szerettük volna megtudni, hogy a tárca miként védi az esetleges pluszveszélynek kitett munkatársakat, illetve a fogadó országok milyen protokoll szerint járnak el. (Tegyük hozzá, az orosz járványügyisek meghőmérőzték a Moszkvába érkező Szijjártót is.)
Rákérdeztünk többek között arra is, hogy:
Végeznek-e a külügyminisztérium munkatársain - kiemelt figyelemmel az utazni kényszerülőkre - koronavírus-tesztet a hatóságok, és ha igen, milyen gyakorisággal.
Van-e a Külgazdasági és Külügyminisztérium munkatársai/képviselői között igazolt koronavírus-fertőzött; került-e a külügyesek közül fertőzés gyanújával önkéntes vagy hatósági karanténba valaki, és ha igen, hány fő?
A magyar diplomaták, illetve Szijjártó Péter és csapatának külföldi látogatásai során milyen védelmi protokoll szerint járnak el (például fertőtlenítik az utazáshoz használt repülőgépet, repülőgépeket, stb.)
A honvédségi Falcon FX-eket vagy a honvédségi Airbus-okat használja a külügyminiszter és csapata?
Ugyanezt a fertőtlenítési protokollt hajtják végre az említett gépeken, ha a külügyminisztérium más munkatársai utaznak rajtuk?
A repülőgépekre vonatkozó kérdések azért is lényegesek,
Orbán Viktor társaságában járt Moldovában (a március 19. adatok alapján 49 fertőzött) de tárgyalt Észtországban (267 fertőzött), Litvániában (36 fertőzött), Szlovéniában (286 fertőzött) és Szerbiában (103 fertőzött) is.
Az utazások során a külügyminiszter a 13 milliárdért vásárolt honvédségi business jetek egyikén utazott, ez jól látszik az oldalára feltöltött videókon és fotókon - március 2-án, Belgrádban például egyértelműen a 606-os katonai lajstromszámú Dassault Falcon 7X-el landolt.
Hallgatnak - és félnek
A külügy nem válaszolt ezzel kapcsolatos kérdéseinkre. ezért újra elküldtük azokat, majd – mikor erre sem reagáltak – közérdekű adatigénylésben fordultunk Szijjártó Péter minisztériumához.
A nagy csend ellenére tudható: a vírus pánikot váltott ki a külügyi dolgozók között. Ez derül ki legalábbis az Index által megszerzett belső levelezésből, melyben Magyar Levente miniszter-helyettes és Menczer Tamás külügyi államtitkár pirított rá járványveszély miatt a munkaügyi protokollt is megszegő alkalmazottakra.
Magyar a hírportál értesülései szerint hozzátette: az észszerű megelőző intézkedéseket nemcsak támogatja, de el is várja, ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja, hogy a vírusveszélyre hivatkozva ne dolgozzanak az emberek. Menczer Tamás pedig folyamatos munkavégzést rendelt el a külföldi misszióknál, emellett a koronavírus-járvány kapcsán azonnali, helyes tájékoztatást követelt a misszióvezetőktől.