BRFK;feljelentés;közmédia;Polt Péter;Greta Thunberg;

2020-03-22 08:30:00

Vizsgálja a BRFK a közmédia cenzorairól szóló feljelentést

Tiltott és érzékeny témák között lavíroznak a közszolgálat újságírói, a külső ellenőrzés viszont felvetheti a hivatali visszaélés gyanúját is.

A rendőrségnél landolt az a feljelentés, amit az MSZP-s Kunhalmi Ágnes tett a közszolgálati média hírszerkesztését kontrolláló „külsős személyek” miatt – tudta meg a Népszava. 

Kényes és tiltott témák, felülről érkező utasítások

A szocialista politikus figyelmét többek között lapunk és a Politico cikke keltette fel. A Népszava még tavaly novemberben írt arról, hogy rövid pórázon tartják a közmédia újságíróit, külsős vezető tiltja le a az Amnesty Internanional és a Human Rights Watch közleményeinek bemutatását, a magyar kormánytagok, különösen Orbán Viktor nevét tartalmazó anyagok pedig órákig várnak – feltehetően külső – jóváhagyásra.

A Politico később arról számolt be, hogy Greta Thunberggel, egyházi témákkal és a migrációval csak előzetes engedély után lehet foglalkozni a közmédiában. Az MTVA lényegi cáfolat nélkül, összeesküvés-elméleteket és hazugságokat emlegetve reagált a cikk állításaira,  de hozzátették: az, hogy milyen téma, milyen formában, mekkora terjedelemben és a közmédia melyik felületén jelenik meg, az szerkesztői döntés kérdése, „ugyanúgy, mint minden más szerkesztőségben a világon”. 

Poltnak címezték, ő tovább küldte

Kunhalmi a fentiek miatt először Polt Péter legfőbb ügyészhez fordult. Megkérdezte Poltot, szerinte megvalósulhatott-e hivatali visszaélés bűntette abban az esetben, ha a közmédiában „arra jogosulatlan személyek jogtalan befolyást gyakoroltak a hírszerkesztési tevékenységre”.

A legfőbb ügyész március 12-i keltezésű válaszában jelezte: továbbította Kunhalmi Ágnes levelét a Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz, a nyomozóhatóságnak kell ugyanis eldöntenie, hogy felmerül-e itt a bűncselekmény gyanúja, és szükséges-e elindítani a nyomozást.

A Polt által továbbított feljelentés a hét folyamán megérkezett a rendőrséghez, vizsgálják annak tartalmát – tudtuk meg a BRFK-tól. Ez ugyan még nem jelenti a nyomozás megkezdését is, de magában is érdekes a tény, hogy a nyomozóhatóság foglalkozik a közmédia „szerkesztési elveivel”.