labdarúgás;Gera Zoltán;Fulham;

2020-03-23 11:30:00

Gera elintézte a Juventust

A labdarúgó Európa-liga történetének egyik legnagyobb meglepetése volt, amikor a Fulham a magyar középpályás vezérletével búcsúztatta a torinói sztárokat.

Fantasztikus sikert ért el 2010-ben a Fulham, amely Gera Zoltán vezérletével bebizonyította, hogy az élklubokhoz képest szerény költségvetéssel s lehet kimagasló eredményt elérni. A szigetországiak a magyar válogatott játékos vezérletével egészen a döntőig meneteltek az Európa-ligában.

A jelenleg az angol másodosztályban szereplő Fulham két selejtezőkörrel kezdte El-szereplését. A litván Vetrát magabiztosan, 6-0-ás összesítéssel búcsúztatta, aztán az orosz Amkar Permet múlta felül a rájátszásban és feljutott a főtáblára.

Az AS Roma, Basel, CSZKA Szófia kvartettből másodikként lépett tovább a legjobb 32 közé. Itt nem kis feladat várt Geráékra, ugyanis a címvédő Sahtar Donyeckkel kerültek össze. Az első összecsapást megnyerték 2-1-re, a visszavágón 1-1-es döntetlen született, ami azt jelentette, hogy újoncként rögtön kiejtették az elmúlt évad győztesét, így jöhetett a nyolc közé jutásért a Juventus.

Fontos leszögezni, hogy a zebracsíkos csapat nem akkor élte fénykorát, de így is pályára léptek világbajnok klasszisok, mint Fabio Cannavaro, Alessandro Del Piero, vagy az akkoriban óriási ígéretnek tartott Diego. Az első mérkőzést Torinóban rendezték, ahol a Juventus esélyeshez méltóan játszott. Nicola Legrottaglie, Jonathan Zebina és Hasan Salihamidzic góljaira egyedül Dickson Etuhu tudott válaszolni egy szerencsés találattal, magabiztosan, 3-1-re győztek a torinóiak.

Aztán viszont jött a visszavágó a Craven Cottage-stadionban – amelynek tízéves évfordulója a napokban volt. Nem indult jól a hazaiak számára a találkozó, David Trezeguet lőtt gólt, amivel összesítésben 4-1-re ellépett az olasz csapat. A hazaiak nem roppantak össze, Bobby Zamora hamar egyenlített a 9. percben, majd a 26.-ban Gera tört volna a kapu irányába, Cannavaro utolsó emberként lerántotta, a játékvezető piros lapot adott az olasz aranylabdásnak. Cannavaro egyik legnagyobb mumusa nagy valószínűséggel Gera, aki 2007-ben a Magyarország-Olaszország meccsen szintén kellemetlen pillanatokat okozott neki (3-1-re verte a magyar válogatott az akkori világbajnokot). Gera a piros lap kiharcolás után igazi vezére lett csapatának. A 39. percben jó ütemben érkezett Simon Davies passzára, így a Fulham fordított, sőt, a 48. percben már duplázott a középpályás, higgadtan értékesítette a büntetőt, ezzel hosszabbításra állt a párharc. Ám erre nem került sor, mert Clint Dempsey a 82. percben gyönyörű találattal 4-1-re alakította az állást. Újabb gól már nem esett – viszont Jonathan Zebina, az olaszok francia válogatott játékosa is piros lapot kapott az utolsó percekben –, a Fulham történelme legnagyobb győzelmét aratta, búcsúztatta a legjobb 16 között a Juventust!

A folytatás az előző két riválishoz képest könnyebb volt, a negyeddöntőben kettős győzelemmel lépett tovább a Wolfsburgon, a döntőért a Hamburg következett. Az első meccs gól nélküli döntetlennel ért véget, a döntés szintén a Craven Cottage-ra maradt. Mladen Petric góljával vezetett a Hamburg, de jött Davies, majd a 76. percben Gera a döntőbe lőtte csapatát, egy szöglet utáni kavarodást követően talált a hálóba!

A Fulhamre a döntőben az Atlético Madrid várt. A rendes játékidő (1-1) után jöhetett a hosszabbítás, Diego Forlán gólja azonban összetörte az angolok szívét, 2-1-re nyert az Atlético.

Ez az El-szezon azonban a Fulhamről és Gera Zoltánról szólt. Az azóta visszavonult válogatott középpályás – aki jelenleg a magyar U21-es nemzeti együttes szövetségi edzője - hat gólt szerzett, ebből négyet az egyenes kieséses szakaszban.

Gera óta magyar játékos nem lépett pályára európai kupadöntőben, sem a Bajnokok Ligájában, sem az Európa-ligában.