A koronavírus járvány közepette is folytatódik a munka a jogállam érvényesítése érdekében. Twitter üzenetében így vezette fel Didier Reynders igazságügyi biztos, hogy az Európai Bizottság kedden összeurópai konzultációt kezdett a jogállam helyzetéről a tagállamokban. A brüsszeli testület idén ősszel fogja publikálni első értékelését mind a 27 országról.
A konzultáció március 24-ikétől május 4-ikéig tart, ennek során az Európai Bizottság adatokat és tényeket szeretne gyűjteni az igazságszolgáltatással, a korrupcióellenes küzdelemmel és a médiapluralizmussal foglalkozó európai szervezetektől és hálózatoktól, civil szervezetektől, valamint nemzeti szakmai szervezetektől, például újságírószövetségektől, bírói közösségektől. Az éves jelentés várhatóan ezt a három területet fogja felölelni.
Mint a konzultáció elindításáról beszámoló sajtóközlemény fogalmaz, munkája során az Európai Bizottság sokféle forrásra kíván támaszkodni. Fel fogja használni a tagállamoktól érkező információkat, a helyszíni látogatásain szerzett tapasztalatokat és az érintett szervezetek által szolgáltatott tényeket. Reyndersék még februárban kérték a kormányokat, hogy nevezzenek ki kapcsolattartó személyeket, segítendő a jogállami jelentés összeállítását. Varga Judit igazságügyi miniszter a tárca egyik jogi szakértőjét jelölte ki a feladatra.
Az Európai Bizottság tavaly nyáron döntötte el, hogy ezentúl éves beszámolókban fogja értékelni a jogállam helyzetét valamennyi tagországban. A cél nem a renitensek szankcionálása, hanem a jogsértések megelőzése, előrejelzése és annak tudatosítása az uniós polgárokban, hogy a demokratikus értékek és normák az EU alapjait képezik.
A magyar kormány — amely ellen 2018. szeptembere óta eljárás folyik a jogállam megsértésének veszélye miatt az Unió kormányközi döntéshozó szervében — kezdettől fogva kettős mércével vádolta ez EU-s intézményeket, amiért “kipécézték” Magyarországot és a szintén eljárás alá volt Lengyelországot, és nem foglalkoznak a többi országban kialakult helyzettel. Miután Brüsszel eldöntötte, hogy mind a 27 tagállamra kiterjedő vizsgálatba kezd, Budapest azzal kezdett el érvelni, hogy a kutakodás felesleges, elég, ha a tagállamok párbeszédet folytatnak az esetlegesen felmerülő problémákról.