Az 1377 méterrel a tengerszint felett fekvő, 1600 lakosú tiroli falucska, Ischgl nem kívánt világhírre tett szert. A helyiek minden erőfeszítése ellenére sem jön le a világmédiáról, legutóbb a német Spiegel, az amerikai CNN valamint brit lapok, köztük a Daily Mail, a Telegraph „vették szájukra” a síparadicsomként ismert települést. A 10 ezer vendégággyal rendelkező, főleg a téli turizmusból virágzó faluban - ezt ma már az egész Föld tudja -, napok óta tisztában voltak vele, hogy a koronavírus elérte a települést, mégsem szóltak róla. A hallgatást a mohóság motiválta, azt akarták az ischgliek, hogy a vendégek a síszezon utolsó percéig maradjanak náluk, használják a sílifteken, élvezzék az éttermeket, látogassák a nekik működtetett drága üzleteket.
A fertőzés központja a hatalmas forgalmat bonyolító vendéglő, a Kitzloch volt, ahol a felfokozott „mulatschág”-ban a vidám vendégek egymás sörös poharából ittak, megizzadva, összetapadva táncoltak. A gócpont a bárfiú volt, aki a hírek szerint már február végén belázasodott, s a felelőtlen nyitva tartás napjaiban vagy 15 embert fertőzött meg.
Először az izlandiak kapcsoltak, a reykjaviki kormány már március ötödikén fertőzött területnek minősítette Ischglt, miután kiderült, hogy az osztrák faluból hazaérkezett síelők fertőződtek meg. A tiroli egészségügyi igazgató megsértődött az izlandi felfedezésen, gúnyos válaszában orvosi megközelítésből valószerűtlennek nevezte, hogy az izlandiakat tiroli vírusok kapták el. Norvégia viszont nagyon is komolyan vette az izlandi figyelmeztetést, tesztelésre szólította fel az éppen hazatérőket. Egy nappal később már jelentette, hogy az 1198 norvég vírusgazdából 491-en Ausztriából jöttek haza, nagyrészük Ischglből. Osló után Koppenhága kapcsolt, március 10-én veszélyes övezetnek minősítette a miniszterelnök az alpesi települést, megtiltotta, hogy oda repülőgépek közelítsenek. Az akkor 156 dán fertőzöttből 60 személyt hoztak kapcsolatba az osztrák faluval. A Spiegel című hetilap persze német történeteket tálal. Beszámol egy 17 éves hamburgi lányról, aki a síelésben megsérült édesapját mentővel kísérte haza március 6-i indulással, s bár 8-án már erős fejfájást érzett, még nyolc napig jött-ment barátnőivel a városba, mire megtesztelték. Újabb napok teltek el, erőteljes anyai fellépésnek köszönhette, hogy 10 nappal Tirol elhagyása után megállapították fertőzöttségét, de azt is, hogy esete nem súlyos.
A megmentett síszezon utolsó napján a központi kormány Ausztriában egész Tirolt karanténba terelte, elrendelték a sípályák lezárását. Amilyen gyorsan lehetett, Ischglben a szállodák elküldték a vendégeket, akik még pár napot Innsbruckban voltak kénytelenek eltölteni, mire megfelelő utazási csatlakozáshoz jutottak. Éppen úgy terjesztették a zűrzavar napjaiban a fertőzést, mint ahogy a szélnek eresztett hotel alkalmazottak.
A helyi vállalkozók, az idegenforgalmi hivatal emberei, az önkormányzatok nem csupán konkrétan, de a szó elvont értelmében is azonnal mosták kezüket, állítva, hogy az első információ nyomán haladéktalanul védekezni kezdtek. Az ismert fogyasztóvédő, Peter Kolba viszont feljelentést tett a tartomány vezetője, a néppárti Günther Platter és a síliftegyesület vezetője ellen, szerinte tudatosan késleltették a szállodák, a sípályák bezárását. Megkezdte vizsgálatát a tiroli államügyészség is, amely eleddig csak azt a választ kapta mindenütt, hogy „haladéktalanul cselekedtünk”. Az illetékesek azzal számolnak, hogy pereket indítanak majd a megfertőződött külföldi vendégek.
Tirol ma Ausztria koronavírussal leginkább fertőzött tartománya, ott jegyeznek a 6600 országos fertőzöttből (csütörtöki adat) 1623 embert. A Der Spiegel felemlegeti, hogy 2000. novemberében a salzburgi tartományban lévő Kaprun egyik alagútjában 155, a Kitzsteinhornra utazó síelő veszítette életét, megégett vagy megfulladt a tüzet fogott helyi siklóvasútban. A tömegbalesetet követő vizsgálat megállapította a vasutat működtető cég hibáját. Elítélni nem ítéltek el senkit, a német lap a kapruni per bíróját idézi: „a jóisten pár percre kioltotta a fényt az alagútban.”