felhatalmazás;koronavírus;

- Amnesty: A kormánynak járvány idején sem lehet korlátlan hatalma

A civilek szerint ha a kormány ellenőrzés nélkül gyakorolhatja a hatalmat, a jogállam leépülése várhatóan felgyorsul.

Hétfőn szavaz az Országgyűlés a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényjavaslatról, amely lehetővé tenné, hogy a kormány érdemi ellenőrzés nélkül határozatlan ideig rendeletekkel kormányozzon - hívta fel a figyelmet rá az Amnesty International Magyarország szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.

- A javaslat kontroll nélküli és határozatlan ideig tartó rendeleti kormányzást tenne lehetővé Orbán Viktornak és kormányának, és gyakorlatilag korlátok nélkül tenné lehetővé számára az emberi jogok korlátozását. Nem ez a megoldás a koronavírus-járvány kezelésére– jelentette ki Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója.

A civil jogvédők álláspontja szerint olyan erős garanciákra van szükség, amelyek biztosítják, hogy veszélyhelyzet idején is csak olyan intézkedések születnek, amelyek valóban szükségesek és arányosak.

- A törvény nem adhat felhatalmazást az ellenőrzés nélküli kormányzásra sem a járvány idején, sem azután - tették hozzá.

Az Amnesty úgy vélik, hogy az elmúlt tíz évben tanúi voltunk a jogállam folyamatos leépülésének Magyarországon, kezdve a független intézmények megszállásától egészen a kritikus hangok elleni hadjáratig. Meglátásuk szerint ha a kormány ellenőrzés nélkül gyakorolhatja a hatalmat, ez a folyamat várhatóan még jobban felgyorsul majd.

Megjegyezték, hogy a törvényjavaslatban megfogalmazott, a rémhírterjesztés tényállását kiegészítő módosítás pedig alkalmas lehet a kormánynak nem tetsző újságok és újságírók elleni fellépésre, illetve dermesztő hatással lehet a már igencsak megtépázott magyar sajtószabadságra is. 

Emlékeztettek arra, hogy a törvényjavaslatot a hazai jogvédő civil szervezeteken és ellenzéki pártokon kívül az Európa Tanács, az Európai Parlament LIBE szakbizottsága, a Nemzetközi Sajtó Intézet, a Riporterek Határok Nélkül és az EBESZ is komoly kritikákkal illette.

Az Amnesty International Magyarország, az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért múlt héten közös állásfoglalást adott ki. Ebben azt írták, hogy biztosítani kell, hogy az államhatalom normálistól eltérő gyakorlása ne tegye lehetővé a kizárólagos hatalomgyakorlást.

Nincs menekvés az OMSZ szóvivője elől: ha átugorjuk a hirdetését, ő jön el hozzánk.