Nyolc szervezet fordult Kásler Miklós miniszterhez a házi segítségnyújtás és a támogató szolgálatok valódi bővítéséért, valamint a szociális szakemberek bérrendezéséért - jelentette be a Társaság a Szabadságjogokért honlapján.
A szervezetek azt kérték az emberi erőforrások miniszterétől, hogy a jelenlegi költségvetés újratervezésekor, és a készülő 2021-es költségvetési törvény tervezésekor a fogyatékossággal élő emberekért, a gondozásra szoruló idős emberekért, az őket gondozó családtagjaikért és a szociális szakemberekért tegyen azért, hogy minden rászoruló kapjon támogatást az önálló, méltó emberi élethez.
Felhívták a figyelmet arra, hogy több mint félmillió magyar állampolgár szorul segítségre a mindennapi önálló életvitelében az egészségi állapota vagy fogyatékossága miatt.
Úgy látják, olyan ápolók és szociális szakemberek látják el a kiszolgáltatott, rossz egészségügyi állapotban levő embereket, akiknek a fizetése a létminimumot sem biztosítja.
Közölték, hogy a legfrissebb kutatás szerint a házi segítségnyújtás 95 ezer főt ért el 2017-ban, az érintettek tizedét. A házi segítségnyújtás olyan fokú bővítése, amely a jelenlegi szolgáltatási színvonalon, de legalább minden jogosulthoz eljutna, és azt az érintettek este és hétvégén is igénybe vehetnék, 18,1 milliárd forint többletet jelentene az állami költségvetésben.
A támogató szolgálatok alacsony fokú bővítése, amivel csak a jelenleg is jogosult fogyatékossággal élők családjaihoz jutna el a szolgáltatás, jelenlegi intenzitási szinten, de 24 órában elérhető módon, az pedig 43,3 milliárd forint költségvetési forrást jelentene hozzávetőlegesen.
A nyílt levelet a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Gondoskodás Gyermekeinkért Alapítvány, az Egyesület az Inklúzióért, az Életet az éveknek Országos Szövetség, a Nyugdíjasklubok Életet az Éveknek Területi Egyesülete Budapesti szervezete, a Völgyzugolyház Alapítvány, az Önállóan Lakni Közösségben élni Csoport és a Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete (SZÁD) írta alá.