Bundesliga;labdarúgás;

- Ősszel debütálhat a Dortmund csodagyereke

A Német Labdarúgóliga döntése értelmében a következő idénytől a 16. életévüket betöltött labdarúgók is szerepelhetnek a Bundesligában, illetve a másodosztályban.

A Német Labdarúgóliga múlt heti virtuális közgyűlésén nem csak arról döntöttek, hogy az első- és másodosztályú bajnokság felfüggesztését április 30-ig meghosszabbították, hanem arról is, hogy a 2020/21-es szezontól kezdve már a 16. életévüket betöltött játékosok is pályára léphetnek.

A korábbi szabályok szerint egy játékosnak be kellett töltenie a 17. életévét, ugyanakkor a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségek miatt racionális elképzelésnek tűnik, hogy több csapat is nagyobb hangsúlyt fektet majd a saját utánpótlására, azaz drága igazolások helyett bátrabban nyúl majd saját fiataljaihoz.

Karl-Heinz Rummenigge, a Bayern München vezérigazgatója úgy fogalmazott: minden válság lehetőség is egyben. „Az átigazolási díjak és a játékosok fizetése egészségtelen nagyságokat ért el. A járvány leállíthatja ezt a »mindig drágát, gyorsan és többet« szemléletet. Jól ismerem a fontosabb európai klubok számait, és elmondható, hogy a költségvetés nagyságától függetlenül mindegyik számára most a fizetőképesség megőrzése a kérdés. Jelenleg a klubok bevétele nulla. Nekünk nagy szerencsénk van, hogy az elmúlt években sikerült tartalékot képeznünk. Ugyanakkor ez a tény azt is jelenti, hogy szolidárisnak kell lennünk másokkal. Az erős vállnak meg kell támasztania a gyenge vállat” – fogalmazott Rummenigge, aki szerint az új futballisták szerződtetésének összege a 25 éve bevezetett Bosman-szabály óta először fog csökkenni és a racionalitás kerül előtérbe az üzletben.

Karl-Heinz Rummenigge testvére, Michael osztja fivére nézeteit. „A klubok sokkal gazdaságosabbá válnak, erre a jövedelem hiánya kényszeríti majd őket. Ennek eredményeként egy ideig nem hallunk majd átigazolási díjakról, különösen nem 120 millió euró felettiekről. Azoknak az időnek vége” – írta a sportbuzzer.de sportoldalon közzétett blogjában a korábbi válogatott labdarúgó, aki pályafutása befejeztével gazdasági szakember lett.

A Borussia Dortmund mindenesetre az egyik haszonélvezője lehet majd az életkorra vonatkozó szabály megváltoztatásának. „Nagyon örülünk ennek a döntésnek – nyilatkozta a Kickernek Lars Ricken, a sárga-feketék ifjúsági csapatokért felelős koordinátora. – A szabály megváltoztatása segít a kluboknak, de a fiatal játékosoknak is, akik nagyobb lehetőséget kapnak a fejlődésre. A klubok többsége most meg fogja adni az esélyt a legtehetségesebb fiataloknak” – tette hozzá.

Ricken öröme nem véletlen, ugyanis a Dortmund utánpótláscsapatában futballozik egy elképesztően tehetséges 15 éves támadó, Youssoufa Moukoko, aki novemberben debütálhat majd a Bundesligában. Moukoko 20 forduló után kilenc assziszt mellet már 34 gólnál jár az U19-es bajnokságban – ezelőtt soha, egyetlen játékos sem szerzett ennyi gólt ebben a korosztályban. Az ifjú csatár az előző nyolc bajnokiján 16 gólt szerzett, az idényben csupán hat olyan bajnoki meccs volt, amikor nem talált be az ellenfél kapujába. A korosztályos válogatott játékos az előző idényben 28 bajnoki meccsen 50-szer, azt megelőzően 40-szer volt eredményes az U17-es bajnokságban.

Egyébiránt ki jobban, ki kevésbé bízik a fiatalabbakban: az öt európai topligát figyelembe véve a francia élvonalban a legalacsonyabb az átlagéletkor (25,6), de a Bundesliga sem marad el sokkal (25,9). Az RB Leipzig 23,6-os „mutatója” világszinten is kiemelkedő, ezzel szemben a spanyol LaLigában az átlagéletkor 27,6 év.

Többen is bajba kerültek A 36 német első és másodosztályú labdarúgóklub közül tizenhármat csőd fenyeget a koronavírus-járvány miatti leállás következtében. A jelenlegi televíziós közvetítési szerződés újabb részletének kifizetése május elején esedékes, ám a mérkőzések hiányában erre nem fog sor kerülni. Az első osztály csapatai közül egy május végére, három másik június végére kerülhet nehéz helyzetbe. Számítások szerint amennyiben nem játsszák le a szezonból hátralévő kilenc fordulót, az együttesek 750 millió eurótól esnek el. Bár a riválisok első körben nem voltak arról meggyőződve, hogy nekik kell kisegíteniük a kevésbé felelősen működő csapatot, végül a négy Bajnokok Ligája-résztvevő, a Bayern München, a Dortmund, a Bayer Leverkusen és az RB Leipzig 20 millió eurós alapot hozott létre a nehéz helyzetbe került első-, és másodosztályú ellenfeleknek.

Több mint száz, jelenleg eltiltott sportoló lehet ott elméletben jövőre a nyári olimpián, mert addigra letöltötte büntetését.