állami támogatás;koronavírus;rövidített munkaidő;

2020-04-08 17:08:50

Kiszivárgott a tervezet, így támogatná a kormány a rövidített munkaidőt

A 444.hu által megszerzett munkaanyag becslése szerint egymillió dolgozót tudnának 64500 forintos bértámogatással segíteni.

A kormány keddi gazdaságmentő bejelentései közül a legtöbb embert a rövidített munkaidőt kompenzáló támogatás érinthet. Ez alapján az állam kiegészíti azok fizetését, akiknek munkaidejét - és így a bérét is - a munkaadója csökkenteni kényszerült. 

Az intézkedés pontos részletei egyelőre nem ismertek, de a 444.hu birtokába került egy április elején készült kormányzati munkaanyag, amely alapján látható, hogy milyen elképzelések mentén dolgozzák ki az erről szóló rendeletet. Az eddig bejelentett részletek egybevágnak a tervben szereplőkkel. 

A hírportál által megszerzett anyag szerint a támogatás azoknak járna, akiknek a munkaidejét minimum 15 és legfeljebb 50 százalékkal csökkentették. A másik feltétel az volna, hogy a kiesett munkaidőben képzéseket szervezzenek a munkahelyek a támogatott dolgozóknak. E képzések megszervezését, kitalálását a munkaadókra bíznák. 

Tehát nem az alkalmazottak bérköltségének 70 százalékát pótolják, ahogy azt Palkovics László innovációs miniszternek is pontosítania kellett a mentőcsomag keddi bejelentése után. A lap konkrét példát is hoz, hogy érthetőbb legyen, hogyan lehet a lehető legtöbb pénzt kiszedni ebből a rendszerből:

• Valaki mondjuk nettó 214 130 forintot keres (a minimálbér dupláját), így a lehető legtöbbet, amihez a támogatást még hozzá lehet igazítani. Ha többet keresne, akkor is csak a fizetésének eddig a részéig számítják a támogatást.

• A munkaadója a szabályok szerinti legtöbb, 50 százalékos rövidítést rendeli el a munkaidejében, azaz csak napi négy órát kell dolgoznia, és csak ezután kap tőle fizetést, 107 065 forintot.

• A munkahely a járási munkaügyi hivatalnál kéri a támogatást. Rögtön jelzi, hogy milyen képzéseket tart a dolgozóknak a felszabaduló 4 órájukban. 

• A kormány a kieső munkaidő után járó bér 70 százalékát kifizeti a dolgozónak, ez ebben a konkrét esetben 74 945 forint lenne. 

Vagyis 107 065 forint helyett 182 010 forint lesz a dolgozó nettója, és így csak 32 120 forinttal csökken a fizetése, és nem 107 065-tel.

• A kiegészítést a terv szerint május, június és július hónapokra lehetne igénybe venni. 

• A munkáltatónak vállalnia kell, hogy augusztusban nem rúgja ki a támogatott dolgozót. A védettség szeptemberre megszűnik.  

A terv szerint ez a lehető legnagyobb kedvezmény, amit ki lehet szedni a rendszerből. Ha valaki nettó 214 ezernél kevesebbet keres, vagy 50 százaléknál kevésbé csökkentették a munkaidejét, akkor ennél kisebb támogatásra lenne jogosult, és az se kaphat magasabb támogatást, akinek több volt a fizetése. 

Az igényléshez nyilván az is szükséges, hogy a munkaadó a szokásos fizetésnek legalább a felét állja a támogatási időszakban is. 

A kormány munkaanyagában szereplő adatok szerint

azaz nem sokkal kevesebbel, mint ami a fenti példában  szerepelt. Azaz, az Orbán-kabinet várakozásai szerint a többség a maximumot tudja majd kiszedni a rendszerből.

Az intézkedés várható költsége havi 64,53 milliárd forint lesz, a három hónapra tehát 193,6 milliárd.

Ennek több mint 13 százalékát a kormány EU-s támogatásból, az Európai Bizottság járvány idejére előirányzott munkahely-támogatási keretéből fizetné ki. Bár munkaanyag szerint 26 milliárd forintnyi EU-s támogatást tudnak majd itt elkölteni, nyilvánosan ehhez képest politikusai arról beszélnek, hogy az EU nem segít járvány idején. 

A németek bőkezűbbek

A rendszer bevallottan német példára született bár annál kevésbé bőkezű - írja a hírportál, ami összevetette a magyar és a német támogatási gyakorlatot.

A német rendszerben 90 százalék határa a munkaidő csökkentésének, szemben a magyar változatban szereplő 50 százalékkal. Ha a munkaadó semmit sem tud fizetni (és így semmit sem kell dolgozni), a támogatás akkor is jár. A támogatott dolgozónak nem kell képzésre járnia, sőt, akár vállalhat máshol más munkát is ha tud és akar, felszabaduló szabadidejében. A minimum 10 százalékra előírt munkaidőt lehet tömbösíteni is, a három hónap alatt átlagosan számítják ki a munkával eltöltött időt.

Míg a magyar rendszer a kieső bér 70 százalékáig, de legfeljebb 75 ezer forintig vehető fel, addig a német keretek így néznek ki:

• 1 700 euró havi bruttó fizetésig a fizetés az addigi nettó fizetés 90%-a

• 2 685 euró havi bruttó fizetésig a fizetés az addigi nettó fizetés 85%-a

• 2 686 euró havi bruttó fizetéstől a fizetés az addigi nettó fizetés 80%-a

• 5 370 euró fölötti jövedelmi részekre nem jár támogatás.