karantén;internetes párkeresés;

2020-04-13 07:31:32

Intimitás másfél méterről

Lehet-e világjárvány idején ismerkedni anélkül, hogy az első randin talpig arcmaszkban kellene körbefutni a Margitszigetet, vagy annak kockázata nélkül, hogy kiakadjon a Müller–Győrfi-féle pandémiás rosszallásméter? A kérdés tömegeket érint, hiszen az életszükségleteket – beleértve a társkeresést és a szexet is – nem lehet szögre akasztani veszélyhelyzet idején sem, különösen nem úgy, hogy annak a vége a bizonytalan jövőbe vész.

„Februárban regisztráltam egy fizetős társkeresőre. Extra szívás. Épp ma kaptam egy nagyon egyértelmű ajánlatot, mondván, hogy ha nem riadok vissza a vírushelyzettől, felejthetetlen élményben lehet részem – »nyiss az idősebb hímgorillák csapata felé« – mondta. Van, aki ilyenkor sem adja fel.” A budapesti egyetemista Petra válaszolta mindezt, arra a kérdésre, miként alakította át a társkeresést a március elején Magyarországra is berobbant koronavírus-járvány. „Egyelőre senkivel nem találkozom, pedig van egy-két jól alakuló beszélgetés (chat + telefon is), akikre kifejezetten kíváncsi lennék…” – mondja.

Az ember társas lény, a társkeresés a mindinkább virtualitásba forduló század egyik legjelentősebb szolgáltatásága. A veszélyhelyzetben amúgy is kiterebélyesedő magány ellenszere pedig végképp a kapcsolatkeresés lehetne. Na de hogyan? Az ismerkedés a vírustól való félelem és a szociális távolságtartás miatt értelemszerűen nehezebb. Az online térben szövődő kapcsolatok ma általában elakadnak a virtuális szinten, hiszen abból kilépni kockázatos. Ha a személyes találkozás nem is lehetetlen, a másfél méteres távolság rokonszenv esetén kifejezetten kellemetlen lehet. És bár egykoron az udvarlás hónapokba telt, és jelenleg erre buzdítanak a párkereső alkalmazások is, a fiatalok mai ritmusa – különösen kirobbanó tavasz idején – nem feltétlenül a lassú és megfontolt lépésekről szól.

Minthakarácsonyi csúcs

A járványügyi intézkedések bevezetését követő első héten 25-30 százalékkal esett vissza a látogatók és az előfizetések száma a Párom.hu oldalon. Markovics András marketingvezető azt is elmondta, hogy a második héten kiküldött hírlevelükben a hosszabb és alaposabb ismerkedési folyamat jó oldalát ecsetelték. Miután a szolgáltatásuk a tartós, komoly kapcsolatot keresőkre fókuszál, ez az érvelés hiteles lehetett. A személyes találkozás „kiváltására” a Skype és a Zoom videochatprogramokat javasolták, hiszen ezeken keresztül mégiscsak vizuális benyomás szerezhető a beszélgetőpartnerről. Mindezt az anonimitás megőrzése érdekében egy kimondottan erre a célra létrehozott fiókkal érdemes megtenni, így elkerülhetők a későbbi kellemetlenségek, ha egy kapcsolat mégsem bontakozik ki, de megmarad az egyoldalú ismerkedési vágy.

„Hogy a hírlevél miatt vagy sem, nem tudjuk, de a harmadik hétre úgy felpörgött az előfizetések és a látogatások száma, mint csúcsszezonban. Ez az időszak jellemzően a karácsony utáni napokban kezdődik, amikor sokan váltanák jó társaságra az esetleges magányt, és egészen a Valentin-napig tart.”

A nemzetközi társkereső alkalmazások különböző ötletekkel támogatják az online randizás időszakának meghosszabbítását. A Coffee Meets Bagel tíz-tizenöt tagú virtuális találkozókat rendez, a JWed nevű izraeli applikáció megvalósította az alkalmazáson belüli csevegést. Az egyik legnépszerűbb társkereső alkalmazás, a Tinder is lépett a járvány kezdetén, és ingyenessé tette a Passport-funkciót, amivel a világ bármely pontján kapcsolatba lehet lépni bárkivel. A cég felhívta a felhasználók figyelmét a távolságtartási szabályokra és az online lehetőségekre a járvány lecsengé­séig. Talán ennek is köszönhető – az általános óvatosságon túl –, hogy világszerte átlagosan egyötödével nőtt a napi beszélgetések száma, a hosszuk pedig egynegyedével. Mint a Tinder német kommunikációs cége kérdésünkre közölte: Magyarországról ugyan nincs pontos adatuk, de a növekedés Németországban 33, illetve 17 százalékos volt a közelmúltban. „Még a szívós emberek is tartják a szociális távolságot, a Tinder tagjai azonban nem szakadtak el egymástól: már­cius 29-én több volt a jobbra és balra húzás (a tetszést vagy nemtetszést jelző gesztus), mint az alkalmazás története során bármikor: összesen hárommilliárd” – jelezte a kommunikációs cég.

Ma kell élni az életet

Eszter megengedőbb a fentebb nyilatkozó Petránál, neki már volt randevúja, ami a jelen helyzetben egy egészségügyi sétában merült ki. „A Városligetben találkoztunk, és betartva a szabályokat, egymástól másfél méternyire sétáltunk, beszélgettünk. De még így is sokkal nagyobb élmény volt, mint telefonon keresztül ismerkedni” – meséli a budapesti szoftverfejlesztő. Eszter a Tinder és a Bumble nemzetközi alkalmazásokat is használja. (Mindkettőn akkor lehet beszélgetést kezdeményezni, ha kölcsönös a szimpátia, de az utóbbin a lányoké a kezdeményezés lehetősége.) „Általában külföldi fiúkkal szeretek ismerkedni, mert oldottabbak és vidámabbak, mint a magyarok – ők depresszívebb mentalitá­súak –, most azonban kevés a külföldi. A csetelés után aztán WhatAppon szoktuk folytatni. A Zoom mellett a Party House videochat vált be neki, amiben az a vicces, hogy bárki csatlakozhat. Random, jópofa beszélgetések kerekednek ebből.

Barátnője, Ingrid egy skandináv ország egyetemistája. Ő jóval bevállalósabb, gyakorlatilag semmit nem változtatott az ismerkedési gyakorlatán. Ha szimpatikus neki egy fiatalember, akkor koronavírus ide, kijárási korlátozás oda, nem áll meg másfél méternél.

„Ki tudja, valóban kisebb esélye van-e annak, hogy sok ember között a villamoson vagy a bevásárlóközpontban megfertőződöm, mint ha engedek egy fiú kitartó udvarlásának. Miért változtassak ezen? Fiatal vagyok, és ha megbetegszem, akkor valószínűleg meggyógyulok. Persze azért vigyázok magamra, zárt térben hordok maszkot, de szerintem az életet ma kell élni, nem holnap” – érvel a határozott lány.

Péter marketingszakértő, és azt írta kérdésünkre, a szerelmet nem lehet karanténba zárni a szépirodalom digitális oktatásba szorult gyöngyszemei szerint sem. Montague Rómeó egy vírushoz képest is veszedelmes ellenség, az elmérgesedett családi viszály ellenére hágott át Capuleték Júliájának veronai gyümölcsöskertjébe. Azonban – amint azt Botond véli – a romantika nem feltétlenül elengedhetetlen kelléke az ismerkedésnek. Egy haverjának kevésbé hős­szerelmes ismerkedőszöveg jutott eszébe a témáról: „Nincs kedved kicserélni a vírusainkat? Jót tesz az immunrendszernek.” Végül is ismerhetni ennél rövidebb csajozós dumát is, de az már valóban szétfeszíti a karanténszerelem mint téma korlátait.

Operatív utalások

A közösségi portálok egyik fórumában is pörögnek a sztorik, s látszik, a hús-vér ismeretségek óvatosabban köttetnek. Andrei szerint el lehetne gondolkodni azon, hogy rövidesen készülhetne egy alkalmazás a koronavírus-fertőzésen átesettek számára, ami új dimenziókat nyithatna a félelemmentes ismerkedés és a biztonságos szex előtt is.

A viccek gyakoriak a fórumban, ami üdvözlendő, hiszen a tudomány mai állása szerint az ölelés mellett a nevetés is jót tesz az immunrendszernek. Attila dobta be az alábbi képzelt dialógust, ami érzelemre lobbanthatja az operatív törzs leg­ádázabb harcosát is:

Lány: Átjössz?

Fiú: Nem lehet, kijárási korlátozás van.

Lány: De nincsenek itthon a szüleim.

Fiú: ÉS MIÉRT NINCSENEK?!?