Donald Tusk;propaganda;hírhamisítás;"nácizás";

2020-04-23 08:32:53

Őrjöngenek a lengyel lapok a magyar kormánysajtó hamisított Tusk-fotója miatt

Megrendült a lengyel-magyar barátság: bocsánatkérésre szólították fel a Donald Tusk nagyapját nácinak beállító újságokat.

– hirdeti magyarul a címlapján az egyik legnagyobb lengyel napilap, a Fakt  csütörtöki száma.

Mint a cikket szemléző hvg.hu írja, a címlapon szintén magyarul jelent meg a főszerkesztő, Kasia Kozlowska írása „Barátainknak, magyaroknak” címezve. Az írás tárgya pedig az, hogy a magyar kormánymédiában több helyen is hamis fotó jelent meg Donald Tusk volt lengyel miniszterelnökről, az Európai Néppárt vezetőjéről annak az egyébként szintén nem alátámasztott állításnak a bizonyítására, hogy a politikus egy olyan családból származik, amely együttműködött a náci Németországgal.

„Ezek az írások nem kommentárok vagy szatirikus cikkek voltak. Nem olyan szerzők véleményei, akik nem értenek egyet azokkal az értékekkel, amelyeket Tusk képvisel. Semmilyen stilisztikai eszközzel nem utaltak arra, hogy ezek metaforák lennének. Valójában több meghatározó sajtótermék hazugságokat és manipulált fotókat próbált tényként bemutatni” – írja a Fakt főszerkesztője, aki a miértre a választ így látja:

Kasia Kozlowska ezek után azokra a dolgora tért át, amelyek összekötnek. „Mi, hétköznapi emberek, lengyelek és magyarok, nagyra értékeljük a közös történelmünket. Örülünk annak a szerepnek, amelyet együtt töltünk be Európában. Olyan partnerekként tekintünk egymásra, akikre mindenben lehet számítani. Ezért érdemes mindannyiunknak tudatában lenni annak, hogy 

Végül egy felszólítással zárja a kommentárt:

A kormánymédia akcióját egyébként az váltotta ki, hogy Donald Tusk a Spiegelnek azt nyilatkozta, hogy Carl Schmitt nagyon büszke lenne Orbán Viktorra. Az Európai Néppárt elnöke ezzel arra utalt, hogy a magyar jogalkotást a náci hatalomgyakorlás jogi hátterét megalapozó szakember is elismerné.

Ezek után a kormánypárti média a Magyar Nemzettől kezdve a Pesti Srácokig lehozott egy fotót, amelyen állításuk szerint Tusk nagyapja látható. Csakhogy a fotón látható sofőr egyenruhája alapján az SS tagja, márpedig 1939-ben egy lengyel állampolgár annak aligha lehetett a tagja -emlékeztet a hvg.hu.