A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete felszólította Maruzsa Zoltánt, hogy vonja vissza döntését az érettségi időpontjáról. A PDSZ nyílt levelében azt írta, hogy ha a köznevelésért felelős államtitkár ezt nem teszi meg, ő is „legalább olyan mértékben lesz felelős az ebből következő tragédiákért, mint főnöke”.
Maruzsa Zoltán pénteken jelentette be, hogy jelenleg nem lát arra indokot, hogy az érettségit elhalasszák, ezért az eredetileg kijelölt, május 4-i időpontot fenntartva, a maximális egészségvédelmi intézkedések mellett lebonyolítják az érettségit. Az államtitkár elmondása szerint a döntést megelőzően egyeztetéseket folytatott többek között a Nemzeti Pedagógus Karral, a Pedagógusok Szakszervezetével, az Oktatási Hivatallal, a Klebelsberg Központtal, az Oktatási Hivatallal, az Országos Diáktanáccsal és járványügyi szakértőkkel.
A PDSZ viszont erre reagálva azt írta, hogy az államtitkár „kizárólag a kormánynak alárendelt, és vele egyetértő szervezetekkel egyeztetett”, de a valódi egyeztetés elmaradt.
Megjegyezték, hogy Maruzsa Zoltán a hat megkérdezett szervezetből csak az Országos Diáktanács véleményét hozta nyilvánosságra: annak 19 tagjából 17-en támogatták az érettségi május 4-ei kezdetét.
A szakszervezet álláspontja szerint a döntéssel olyan, akár krónikus betegségben szenvedő, vagy veszélyeztetett családtagokkal rendelkező fiatalokat is a májusi érettségire szorítanak, akik jogosan féltik a továbbtanulásukat. Úgy vélik, nem az a kérdés, hogy lebonyolíthatók-e a vizsgák, hanem az, hogy mekkora kockázattal.
Emlékeztettek arra, hogy Szlovákiában Branislav Gröhling oktatási miniszter az érettségi helyett a jegymegajánlás mellett döntött, és még a lengyel kormány is belátta, hogy az érettségit legalább egy hónappal el kell halasztani.
A PDSZ úgy véli, hogy a pénteken bejelentett döntésnek egészen biztos, hogy lesznek áldozatai, ezért felszólították Maruzsa Zoltán, hogy azonnal vonja azt vissza.
Trencsényi László, a Magyar Pedagógiai Társaság elnöke lapunknak azt nyilatkozta, hogy az érettségiről szóló kormányrendelet kiadása és a meghirdetett időpont közti idő félelmetesen rövid, nem csupán a szervezők, de a felkészülő diákok számára is. Megállapította, hogy a koronavírus-járvány május 3-ára meghirdetett tetőzése és a május 4-i vizsgakezdés egészségügyi kockázata óriási, ráadásul a csak írásos számadás a felkészülés szempontjából lényeges tanulócsoportokat érint hátrányosan.