Zöldzóna;Madagaszkár;békafaj;

Illusztráció

- Felfedezték a vöröslábú békát

A mozgás közben piros végtagot villantó hüllő a 366-dik békafaj Madagaszkáron.

Új békafajt fedezett fel Madagaszkáron egy nemzetközi kutatócsoport. A vöröslábú béka (Platypelis ranjomena) a keskenyszájú békacsaládhoz tartozik. A faj elnevezése a madagaszkári nyelvből származik: a "ranjo" lábat, a "mena" pirosat jelent – közölte a Darmstadtban működő Hesseni Nemzeti Múzeum kedden a honlapján.

A béka jellegzetes vörös lába ülő helyzetben nem látszik, de mozgás közben előtűnik. A kutatók számára egyelőre nem világos, hogy miért ilyen színű a béka lába, de elképzelhetőnek tartják, hogy a figyelmeztető szín a ragadozók elleni védekezést szolgálja.

Az új békafajt német, madagaszkári és olasz kutatók csoportja fedezte fel, amely biodiverzitással kapcsolatos kutatásokat végzett Madagaszkáron. "A madagaszkári esőerdőket benépesítő sok fajhoz hasonlóan ennek az új békafajnak a fennmaradását is fenyegeti az élőhelyek fokozatos megsemmisítése" – mondta Jörn Köhler, a Hesseni Múzeum kutatója. A vöröslábú béka élőhelye szintén veszélyben van, mert a sziget keleti partján él, ahol jelentős erdőterületeket égetnek fel, ami megtizedeli az ott élő fajokat. Madagaszkáron jelenleg 366 békafajt ismernek.

Emelkedett a törvény szerinti bér, és prémiumból is szépen jutott a házőrség dolgozóinak.