önkormányzatok;bankok;hitelintézetek;pénzintézetek;

2020-05-04 07:20:00

A kormány a bankokat védi

Az önkormányzatoknak miért nem járnak később vissza a hitelintézetekhez hasonlóan a kormány által most a járvány miatt tőlük elvont tízmilliárdok - kérdi az MSZP-s Tóth Bertalan. Mert a két ügy nem ugyanaz - véli a pénzügyi tárca.

A bankokat terhelő járványügyi különadó, illetve a gépjárműadó-átcsoportosítás nem összehasonlítható - vélekedett Tállai András pénzügyminisztériumi államtitkár Tóth Bertalan írásbeli felvetéséről. A szocialista pártelnök azt firtatta, hogy ha a hitelintézetek a tőlük most elvont járványügyi különadót később visszakapják, akkor az önkormányzatok az általuk beszedett gépjárműadóból - hasonlóképp a vírusválságra hivatkozva - elvont 34 milliárd forintról miért mondhatnak le örökre.

Varga Mihály tárcavezető április 9-én jelentette be, hogy a járványügyi alap javára egyszeri adót vetnek ki a hitelintézetekre - emlékeztet az ellenzéki politikus. Ennek kulcsa az adóalap 50 milliárd forint feletti részének 0,19 százaléka. A forrásból a költségvetés 55 milliárd forintot vár. A miniszter nyilvánvalóvá tette, hogy ez a különadó visszajár. Pedig - fűzi hozzá Tóth Bertalan - a bankok 2018-ban 650 milliárd, 2019-ben pedig több mint hétszázmilliárd összesített nyereséget értek el. Ezzel szemben az önkormányzatok által beszedett gépjárműadó hasonlóképp a járványügyi védekezésre elvont 40 százalékát nem tervezik visszaadni.

A pénzintézetek már a hitelmoratóriummal is nagy terhet vettek le az adósok válláról - kel a bankok védelmére válaszában a tárca államtitkára. Szerinte a hitelintézetek idén 3500 milliárddal "segítik" a családokat és a vállalkozásokat. Az ágazat idén számításaik szerint több mint 270 milliárd forintot fizet be pénzügyi tranzakciós illetékből és a 2010 óta érvényes bankadóból. Az 55 milliárd forintos járványügyi különterhet ezen felül fizetik meg. Ezt öt év alatt valóban levonhatják a bankadójukból.

Ezzel szemben Tállai András szerint a gépjárműadó szintje, köre nem változott, annak átcsoportosítása pedig nem új teher. A járványügyi védekezésre így elvont összeg az önkormányzatok körülbelül ezermilliárdos összköltségvetésének "mindössze" három százaléka - érvel az MSZP-s felvetés ellen a tárca államtitkára.