kórház;Publicus;otthonápolás;koronavírus;

2020-05-08 07:00:00

Nagy teher az otthonápolás

A budapestiek 3 százaléka állította, hogy érintette a Kásler Miklós humánminiszter által elrendelt kórházi ágykiürítés, azaz neki vagy a közeli családtagjának kell gondoskodnia egy hazaküldött hozzátartozóról.

Közülük 54 százalék arról számolt be, nagy terhet jelent - akár anyagilag, akár más módon -, hogy meg kell oldania az otthonápolást – derült ki a Publicus Intézet budapestiek körében végzett felméréséből, amelyet az elemző cég a Népszava megbízásából készített. 

A válaszadók 27 százaléka szerint „valamennyire terhet jelent, de nem nagyot” a hazaküldött családtagról való gondoskodás, míg 19 százaléknak ez semmilyen gondot nem okoz. Az érintett fideszes szavazók nagy többsége (84 százalék) azt állította, hogy viszonylag zökkenőmentesen meg tudta oldani a feladatot, csak 16 százalék válaszolt úgy, nagy terhet jelent ez az új élethelyzet. Egészen másként élik meg a váratlan feladatot az ellenzéki tábor tagjai: a szocialista szimpatizánsok közül például mindenki (100 százalék) úgy érzi, nagyon nagy feladatot kellett bevállalnia. A Demokratikus Koalíció táborában 16 százaléknyi érintett állította azt, hogy semmilyen nehézséget nem jelent számára az otthonápolás, 84 százalék viszont azt válaszolta, nagyon nagy megpróbáltatást kell kiállnia.

A mintában részt vevők 3 százalékán végeztek már el koronavírus-tesztet, ám beszédes, hogy a vizsgálaton átesett embereknek csak valamivel több mint a felénél történt ez állami intézményben. Negyvenkét százalék magán laboratóriumhoz fordult, míg 3 százaléknyian mindkét intézménytípusban átestek tesztelésen.

A megkérdezett budapestiek 11 százaléka egyébként azt mondta, hogy nem ment orvoshoz a koronavírus járvány megjelenése óta még úgy sem, hogy közben egészségügyi ellátásra lett volna szüksége. A kutatásban résztvevők 57 százaléka pedig azt állította, ő vagy közeli hozzátartozója a járvány magyarországi megjelenése óta nem kapta meg a szükséges egészségügyi ellátást.