;

energia;MOL;koronavírus;

- Veszteségbe csúszott a Mol

Az olajcsoport az első negyed évre nettó veszteséget jelentett, amire hosszú évek óta nem akadt példa. Az ok a koronavírus-válság, ami miatt a második negyedév még cudarabbra sikerülhet.

Az első negyedévre közel ötvenmilliárdos veszteséget jelentett a Mol. Negatív negyedévi eredményre öt, első negyedévire 11 éve nem akadt példa az olajcsoport háza táján. Közleményük a visszaesést a negyedév utolsó 2-3 hetének a koronavírus-járvánnyal összefüggő világpiaci hatásaival indokolja. Az áprilisi olajár- és keresletzuhanásra tekintettel a második negyedévre még rosszabb eredményt valószínűsítenek.

A cég termékpalettájának rejtelmeibe betekintést enged az az ennek látszólag ellent mondó adat, hogy a levonásoktól és külső hatásoktól mentesített, 191 milliárdos úgynevezett EBITDA-eredmény forintban még harmadnyi emelkedés is. A társaság pénzügyi teljesítményét így elsősorban olajárzuhanás és forintgyengülés rántotta a mélybe, amennyiben át kellett értékelniük készleteiket. A különböző tevékenységek közül a legtöbb üzleti nyereséget, 18 milliárdot éppenséggel a gázszállítás hozta, ami az előző év hasonló időszakánál ötödével nagyobb. A kitermelés 16 milliárdos haszna 64 százalékos visszaesés. Ráadásul az északi-tenger norvég területein épp most találtak 12-71 millió hordónyi szénhidrogént, illetve lezárták a Kaszpi-tenger azeri területén lévő ACG nevű olajtorony közel tizedének megvásárlását is. A shopok 14 milliárdja 17 százalékos csökkenés. A finomítás-kereskedelem 2019 elejének 3 milliárdos profitja után most 11 milliárdos mínuszba csúszott. Pedig e tevékenység hasznát az olajár beszakadása éppenséggel növeli.

A Mol csoport mindent megtesz azért, hogy még szélsőséges körülmények között is működőképes maradjon - fogalmazott kommentárjában Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató. Már meghoztak számos nehéz döntést készpénztermelésük és anyagi bázisuk megőrzése érdekében. Ellenálló-képességüket növelik elkötelezett kollégáik, kiváló eszközeik, erős mérlegük és rugalmas, több lábon álló működésük - tette hozzá.

A Mol árfolyama csütörtökön - a részvények többségéhez hasonlóan - hajszállal emelkedett.

Döntően pesszimisták a következő fél év gazdasági kilátásait illetően a hazai vállalatok, de már kevésbé gondolkodnak elbocsátásokban – derül ki a Profession.hu áprilisi felméréséből.