szakszervezet;járvány;csökkentés;Dunaferr;

- Munkaidőcsökkentés jöhet a Dunaferrnél, de a tulajdonos szerint a fizetés még nem késik

"Betelt a pohár, elég volt!"- levélben tiltakozik a szakszervezet.

Fájdalmas lépéseket kell tennünk, várhatóan júniustól, három hónapon át csökkentenünk kell a nem közvetlenül a termelésben dolgozók munkaidejét – írta meg kollégáinak címzett csütörtöki levelében Evgeny Tankhilevich (Jevgenyij Tankilevics – a szerk.), a Dunaferr cégvezetője. Hozzátette, ez az intézkedés csaknem ezer embert érint. A dokumentumot a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség tette fel a honlapjára. 

Az orosz tulajdonosi hátterű dunaújvárosi vasműnél ugyan a korábbi években is tömeges leépítésekről szóltak a hírek, a cég most a koronavírus miatt került nehéz helyzetbe. – A világjárvány következtében leálló gazdaság miatt a Dunaferr társaságcsoport helyzete tovább romlik. A termékeink iránti kereslet drasztikusan lecsökkent, ezért félő, hogy elkerülhetetlen a termelési szint csökkentése is – írta a cégvezető, aki több mint egy hete szintén levélben közölte: „május 10. helyett 5 nap késéssel tudják kifizetni a béreket.”

Ehhez képest most Tankilevics azt írta, hogy – kizárólag üzleti partnereik jóindulatának köszönhetően – átütemezéssel mégis biztosítani tudják, hogy az áprilisi bérek időben megérkezzenek. Bár a Dunaferr szeretné megtartani a dolgozóit, a cégvezető jelezte: a munkaidőcsökkentés miatt kieső jövedelem egy részét állami forrásból kompenzálnák. A gazdasági válság további nehéz lépésekre kényszerítheti a tulajdonosokat.

"Tudják, hogy egy város, egy régió életével játszanak? Meddig mehet ez még így?”

A szakszervezet tiltakozik, honlapjukra "Betelt a pohár, elég volt!" címmel ugyancsak feltöltötték saját levelüket. –  A napjainkra kialakult helyzetben egy gondos gazdálkodást folytató vállalatnál – ugyan a termelésre van negatív hatása a koronavírus járványnak – de a tulajdonosok a menedzsment mindent megtesznek azért, hogy a dolgozókat megtartsák, megbecsüljék és átsegítsék Őket az anyagi nehézségeken. Volt ahol előre fizettek bónuszt – írták, majd felvetették: „Nem a munkavállalók tehetnek arról, hogy évek óta nincs a magyar törvények által előírt időben elkészített beszámoló, hogy évek óta veszteséget, veszteségre halmozunk, nincs tartalék képezve a szén-dioxid kvótára és sorolhatnánk. Ki ezért a felelős? Hol a tulajdonos? Érdekli egyáltalán, hogy mi zajlik itt? Tudják, hogy egy város, egy régió életével játszanak? Meddig mehet ez még így?” A szakszervezet azt már nem is kommentálta, hogy ők is csak a csütörtöki levélből értesültek, hogy a cégvezetés „folyamatosan egyeztet” velük.

Áprilisban még meredekebb zuhanásra lehet számítani.