Elképesztő összeget szórtak ki Járvány Elleni Védekezési Alapból április végéig – derül ki abból a parlamenti levelezésből, amit Varju László, a DK országgyűlési képviselője és Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára folytatott.
Varju kérdésében arra emlékeztetett, hogy egy április 6-án megjelent kormányrendelet alapján a kormány április 3-ig 380,5 milliárd forintot fordított a folyamatban lévő vagy már le is zárt járványügyi eszközbeszerzésekre, beruházásokra.
A politikus arra volt kíváncsi, hogy mely költségvetési kiadások terhére pontosan milyen kiadások történtek eddig, és hogy a kormány milyen nem állami cégekkel, milyen eljárásban kötött eddig szerződéseket.
Tállai András kedden elküldött válaszában már az április 28-i adatokat közölte:
Hogy a tárcák milyen feladatokra, mekkora összeget költöttek, kivel szerződtek, azt az államtitkár nem tartotta fontosnak hozzátenni; így csak sejthetjük, hogy ezekből az összegekből szállítják légi hídon Kínából Magyarországba a védőmaszkok és kesztyűk millióit, vagy éppen a célnak nem mindig megfelelő lélegeztetőgépeket.
Tállai emelte a tétet
Tállai ugyanakkor kedden az MTI-nek azt mondta, hogy a kormány május 12-ig több mint 600 milliárd forintot költött kimondottan a járványügyi védekezésre. Hogy a korábbi 426 milliárd forint beletartozik a most említett 600 milliárdba, az csak valószínűsíthető, mivel a Pénzügyminisztérium államtitkára mindkét esetben a járványügyi kiadásokat említette.
A Járványügyi Védekezési alapban április 6-án egyébként összesen 633,5 milliárd forint volt – az összegbe pedig beletartozott az önkormányzatoktól teljesen elvont gépjárműadó 34 milliárdja is.
Az önkormányzatoktól csak elvettek a védekezés jegyében
A beszámolók alapján mindenesetre egyértelmű, hogy a rendszerben óriási tételek mozognak: eközben az önkormányzatokat teljesen magára hagyták a járványügyi védekezés feladataival, sőt, az iparűzési adó részleges elvonásával, a parkolás ingyenessé tételével is nehezítették helyzetüket.
Az pedig már a kormányzati cinizmus iskolapéldája, hogy korábban a járványügyben is súlyos milliárdok sorsáról döntő Pintér Sándor a hat évvel ezelőtti adósságrendezést emlegette, mikor arról kérdezték, hogy a települések és kerületek számíthatnak-e kormányzati segítségre feladataik ellátásához.
Az elvonások a fideszes vezetésű nagyvárosokat is megviselték: a távirati iroda összefoglalója szerint Debrecen 3,65 milliárd forintos költségvetési bevételtől esik el idén, Zalaegerszeg 1,5-2 milliárdnak, Szekszárd több mint egymilliárdnak mondhat búcsút, Székesfehérvár pedig akár kilencmilliárdot is veszíthet. Az MTI cikkébe csak az utolsó helyen fért el a név szerint említett, ellenzéki irányítású Miskolc - itt 7 milliárd forintos bevételkieséssel számolnak a koronavírus-járvány és a kormányzati elvonások miatt.