járvány;propaganda;

2020-05-13 06:06:00

Járvány és propaganda

Ha a lottó nyerőszámait így látnám előre, már kőgazdag lennék. Biztos voltam abban, hogy csak idő kérdése, mikor jelennek meg a kormánynak a járvánnyal kapcsolatban (vagy egyes esetekben annak ürügyén) hozott intézkedései önfényező politikai propaganda tárgyaiként. Ami azt illeti, nem kellett sokat várnom. Május elején minden napilapban megjelentek azok a méregdrága egész oldalas hirdetések, amelyek a kormány gazdaságvédelmi akciótervét dicsőítik anélkül, hogy arról bármiféle érdemi információt nyújtanának. 

A hirdetések jellemzően négy mondatot láttatnak: felül, hogy „Kormány információ”, alatta „gazdaságvédelmi akcióterv”, középen az akcióterv egy eleme jelszavak szintjén, például az, hogy „bértámogatás a veszélyeztetett munkavállalóknak”, alul pedig a lényeg: „egyetlen magyar sincs egyedül”. A hirdetések iskolapéldái annak, milyen az, amikor a címnek és a tartalomnak semmi köze nincs egymáshoz. Ha ugyanis a hirdetőnek tényleg az informálás lett volna a szándéka, akkor ezen a teljes oldalon tág tere lett volna a valódi és hasznos információk közlésének. Például annak, hogy kik jogosultak a bértámogatásra, milyen mértékben, és milyen eljárás keretében lehet igénybe venni, kiknek, milyen adói és milyen mértékben csökkennek, kik, hol és hogyan igényelhetik a „0 százalékos” hitelt, vagy éppen mit jelent valójában a 13. havi nyugdíj visszaépítése.

A korábbi informatív kampányt ügyesen váltották át nettó választási propagandára. Korábban a kormány által megjelentetett hirdetéseknek valódi, informatív tartalma volt, például a koronavírus-fertőzés tüneteiről vagy a kijárási korlátozásokról. A mostaniaknak azonban csak egy nyilvánvaló célja van: a közpénzből fizetett politikai propaganda. 

Sok ilyen volt már: gondoljunk a „Magyarország jobban teljesít” kampányra, a rezsicsökkentést dicsőítő, a migránsok, „Brüsszel” vagy Soros elleni propagandakampányokra. A kérdés csak az, hogy ennek a politikai propagandának a költségeire fordított súlyos közpénz-milliárdoknak tényleg nem lett volna-e jobb helyük a járvány elleni védekezésben, különösen akkor, amikor erre hivatkozva kurtítják meg a pártok és az önkormányzatok anyagi lehetőségeit.