Pécs;támogatás;eladás;szálloda;nyomozás;MTÜ;

- Csaknem egymilliárdos állami támogatás érkezhet a gyanús pécsi szállodabiznisz főszereplőjéhez

Hiába nyomoz a rendőrség Pécsett az egykori Aranyhajó Fogadó eladása ügyében, a NER-lovagként is emlegetett vevő magabiztos.

Pontosan 936 millió forint vissza nem térítendő támogatást igényelt a Magyar Turisztikai Ügynökségtől (MTÜ) szállodája felújítására Czéh-Tóth Márk, a dohánybizniszben is érdekelt pécsi vállalkozó cége – írja a 24.hu. A kormánypártok érdekköréhez tartozó férfi, ahogy arról korábban, a Népszava is beszámolt, 2017-ben vitatott körülmények közt szerezte meg a város szívében fekvő Aranyhajó Fogadót az akkor még fideszes vezetésű önkormányzat vagyonkezelőjétől.

Czéh-Tóth Márk a tatarozására igényelt állami támogatás töredékéért, kevesebb mint 160 millió forintért juthatott az ingatlanhoz, s abból az összegből is csak 21 millió érkezett meg a város számára.

 Az ügylet miatt a rendőrség hűtlen kezelés gyanújával nyomoz. A 24.hu most azt írta, hogy bár Czéh-Tóth a támogatás nagy részét még nem kapta meg, az üzletember magabiztosságát jelzi, hogy nemrég elkezdődött az épület felújítása, amiből négycsillagos szálloda lesz. – A fogadó vételárának csaknem hatszorosát kitevő állami támogatást az üzletember mindenesetre olyan forrásból kaphatja meg, amelyből lényegében nyom nélkül osztogat pénzeket a Guller Zoltán vezette turisztikai ügynökség – tárta fel a portál. 

A NER-lovagként is emlegetett Czéh-Tóth cége nem egy konkrét pályázati felhívásra jelentkezett, hanem maga kereste meg ötletével az MTÜ-t. Egy, a 24.hu birtokában lévő dokumentum alapján a Hotel Nick Kft. támogatói kérelme egy abból a több mint nyolcvan egyedi kérelemből, amelyek nyomán már több százmillió forintos nagyságrendű támogatást fizettek ki. A támogatások közös jellemzője, hogy – a hazai és európai uniós pénzosztásoknál megszokottaktól eltérően – még csak pályázati azonosító számmal sem rendelkeznek. A efféle „pályázati” lehetőségeket sehol nem hirdették meg, de Guller Zoltán a Világgazdaságnak azt mondta: az MTÜ által 2030-ig a kezelt források kevesebb mint 2 százalékát fordítja egyedi támogatási döntésekre.

Lassan és néhol emelkedő árakkal indulnak újra az egészségügyi magánszolgáltatók. A járvány alatt a szolgáltatások hatósági korlátozása miatt a forgalmuk a harmadára esett vissza.