A kormánypárt, a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) mottója: minél előbb, annál jobb. A párt népszerűsége jó megnőtt a járvány alatt, de kérdés, hogy a voksolásig kitart-e Andrej Plenkovic miniszterelnök pártjának lendülete. Míg februárban még felmérések szerint az ellenzéki szociáldemokraták vezettek a HDZ előtt, márciusra megfordult a sorrend, de ingatag ez a fölény. Az IPSOS PULS március végén csak másfél százalékkal látta az élen a HDZ-t, egy hónappal később 2,7 százalékos előnyt mért.
Az, hogy ez megmarad-e, attól is függ, sikerül-e Horvátországnak megmentenie a turisztikai szezont. Az állami statisztikai hivatal januári adatai szerint tavaly a GDP 17 százalékát adta a turizmus (más források a GDP 25 százalékáról beszélnek), 2016-os adat szerint az országba 16 millió turista látogatott el. 2018-ban 12 milliárd euró bevételre tettek szert az ágazatból, egymilliárddal többet, mint az előző évben. Tragikomikus, de tavaly már arra panaszkodtak Horvátországban, hogy nem bírják a turisták áradatát. S bár sokan élnek belőle, az éttermekben, szállodákban, a strandoknál található bárokban dolgozók többségének csak morzsák jutottak.
Tavaly még csak nem is sejtették: egy év múlva olyan súlyos válság sújtja a turizmust, amilyenre még a délszláv háborúk alatt sem volt példa. Némi reménysugár, hogy Szlovénia megnyitotta határait, így onnan már jöhetnek a turisták, június közepétől pedig Németországból is. Több adriai szálloda is ekkorra célozta meg a nyitást.
Plenkovic miniszterelnök kemény választási kampányra készülhet. Ha egy hónapja rendezték volna a választást, a HDZ biztosan nyert volna, de már akadnak a közhangulat változására utaló jelek. Vili Beros egészségügyi miniszter népszerűsége például hirtelen megugrott a járvány legijesztőbb napjaiban, rendkívül empatikusnak, meggyőzőnek és hitelesnek tartották. Azóta azonban népszerűségi mutatója a felére esett vissza. Ettől függetlenül várhatóan felbukkan majd a HDZ választási listáján. Andrej Plenkovic kormányfő egyelőre a legnépszerűbb kormánytag.
Akár győz a HDZ, akár nem, komoly átrendeződés várható az előrehozott parlamenti választás után. Az ugyanis előre borítékolható, hogy Plenkovic pártja egyedül nem tud kormányt alakítani. De kivel szövetkezzen? Partnerként elvileg szóba jöhet a tavaly év végén megrendezett elnökválasztáson indult egykori zenész, Miroslav Skoro pártja, a nemrégiben alakult, róla elevezett DPMS, de ez mindenképpen a horvát kormány jobbra tolódását eredményezné, s Plenkovic olyan házasságba menne bele, ami mérsékelt elvei feladását vonná magával. Mint a Respekt című lap írja, Skoro sem akar könnyen beletörődni a várható harmadik helybe, ezért létre akarja hozni a „Hazaszeretet koalícióját”. Más kisebb szuverenista pártok együttműködését reméli, egy ideje zajlanak a tárgyalások a Most (Híd) és a DPMS között. Az esetleges szövetség komoly fegyvertény lenne Skoróék számára, de a frigyből várhatóan nem lesz semmi, mert a Most, amely egyszer már megbuktatott egy HDZ-kormányt, inkább önállóan indulna.
A szociáldemokrata SDP számára az jelentené a legnagyobb lökést, ha nyíltan kampányolna mellette a tavaly elnökké választott Zoran Milanovic, akit egykor kormányfőként nem kedveltek túlzottan honfitársai a megszorítások miatt, most azonban rendkívüli népszerűségnek örvend, munkájának támogatottsága április végi adat szerint 67 százalék.
Elképzelhető-e a nagykoalíció? Bár a Plenkovic-féle HDZ sokkal mérsékeltebbé vált, az SDP-vel való esetleges összefogás biztosan palotaforradalmat idézne elő a pártban. Így ha a HDZ nyer, a jelenlegi kormányfő két rossz megoldás közül választhat.