Az Alkotmánybírósághoz fordultak az ellenzéki parlamenti frakciók és Szél Bernadett, illetve Hadházy Ákos független országgyűlési képviselők annak érdekében, hogy a testület semmisítse meg azokat a veszélyhelyzeti rendelkezéseket, amelyek a munkavállalók jogfosztását eredményezte - derül ki a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményből.
Azt írták, hogy a munkavállalók kiszolgáltatott helyzete miatt a Magyar Szakszervezeti Szövetség a parlamenti pártokhoz fordult, azt kérve, hogy segítsenek megakadályozni a munkavállalók jogfosztását.
Az ellenzéki frakciók álláspontja szerint ez az alábbi következményekkel jár.
Megszünteti a munkavállalók emberi méltóságának, személyes adatainak, egészséges munkakörnyezethez való jogának munkajogi védelmét.
Megszünteti a fizetett pihenőidőt garantáló munkajogi védelmet, valamint az egyenlő bért biztosító munkajogi szabályokat is.
Megszünteti tehát annak munkajogi garanciáit, hogy ne kaphassanak politikai meggyőződés, nem, bőrszín vagy szexuális irányultság alapján másokhoz képest kevesebb bért egyes munkavállalók, vagy annak védelmét, hogy a munkások kipihenhessék fáradalmaikat.
Hangsúlyozták, hogy az Orbán-kormány által meggyengített szakszervezeti jogok, valamint a rabszolgatörvény eredményeképpen a kormány a munkavállalókat teljes egészében kiszolgáltatta munkáltatóiknak.
Megjegyezték, hogy a munkavállalók megérdemlik az állami védelmet, és hogy jogaikat az állam mindenkivel szemben biztosítsa.
Úgy vélik, a kormány lépése nem csak a magyar belső joggal, hanem számtalan nemzetközi szerződéssel is ellentétes.