Tudomány;NASA;űrkutatás;űrhajózás;SpaceX;

- Sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson a SpaceX (videó)

A küldetésirányítás üdvözölte a két űrhajóst.

Sikeres volt a SpaceX Crew Dragon dokkolása az űrben, az űrhajó vasárnap délután sikeresen összekapcsolódott a Nemzetközi Űrállomással (ISS). A NASA élőben közvetítette a folyamatot.

A SpaceX délután 60 méterre megközelítette az űrállomást, majd óvatosan közelítettek felé, miután megkapták az engedélyt a dokkolásra. Magyar idő szerint délután negyed öt után már rögzítették is az űrhajót az ISS-hez, fél ötre pedig mind a 12 fix kapocs a helyén volt, amelyek az űrhajót tartják. Az ISS küldetésirányítása üdvözölte a két űrhajóst. A Dragon fedélzetén a légnyomás és kapcsolódás ellenőrzése mellett a rendszereket is ellenőrzik a biztonságos nyitáshoz, jelenleg ezeket a munkálatokat végzik.

A történéseket élőben követhetik a SpaceX Twitter oldalán, illetve a NASA Facebook-oldalán. 

A Crew Dragon űrhajó két asztronautája, Robert Behnken és Douglas Hurley a NASA szerint várhatóan négy hónapon keresztül dolgozik majd a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) csatlakozva a már ott lévő három másik űrhajóshoz, az amerikai Chris Cassidyhez, valamint Anatolij Ivanisin és Ivan Vagner orosz űrpilótákhoz. Cassidyék kis ünnepséggel köszöntötték az újonnan érkezetteket.

"Igazi megtiszteltetés, hogy részese lehetek annak a kilenc éve tartó erőfeszítésnek, hogy amerikai űrhajó kapcsolódhasson a Nemzetközi Űrállomáshoz"- fogalmazott a megérkezés után Hurley, s egyben gratulált az Elon Musk tulajdonában lévő magánvállalat, a SpaceX munkatársainak is az eddigi munkájukhoz.

Behnken és Hurley bejelentette az amerikai űrközpontnak, hogy Endeavournak (Törekvés) nevezte el az űrhajót. "Volt néhány oka, hogy ezt a nevet választottuk: az egyik éppen az, hogy a NASA, a SpaceX és az Egyesült Államok 2011 óta, a Shuttle program óta tartó hihetetlen törekvéséről van szó" - mondta Hurley. Másik okként személyes emléket jelölt meg. Mind ő, mind Behnken ugyanis az első űrrepülését az Endeavour űrsiklón tette meg.

Az Endeavour az ötödik és egyben az utolsó amerikai űrrepülőgép volt, amelyet a Challenger űrrepülőgép helyettesítésére építettek meg a Challenger-katasztrófa után. Utolsó útjáról az Endeavour 2011 júniusában tért vissza.

A Crew Dragont helyi idő szerint szombat délután bocsátották fel a floridai Cape Canaveral űrközpontból. Az Egyesült Államokban történelminek minősítették a felbocsátást, ugyanis kilenc év után először indultak az Egyesült Államokból asztronauták a Nemzetközi Űrállomásra.

Az amerikai űrkutatási és űrhajózási hivatal (NASA) ezúttal nem önerőből, hanem Elon Musk milliárdos SpaceX nevű magánvállalatával együttműködve bocsátotta fel az űrhajót. Ez az első alkalom az amerikai űrhajózás történetében, hogy a NASA magáncéggel együttműködve indított űrexpedíciót.

Az indításnál jelen volt Donald Trump amerikai elnök, Mike Pence alelnök és Elon Musk, a SpaceX dél-afrikai születésű elnök-vezérigazgatója.

Utánfutót is loptak hozzá.