Bioritmus;napozás;koronavírus;

2020-06-03 13:17:00

Idén különösen fontos, hogy fokozatosan szokjunk a naphoz

A koronavírus miatt idén kevesebb napfény érte a bőrt, így hamarabb le lehet égni, ami növeli a bőrdaganatok kialakulásának kockázatát – figyelmeztetett a Semmelweis Egyetem bőrgyógyásza.

A napsütés ma már sokkal jobban károsítja a bőrt, mint néhány évtizeddel ezelőtt, mert az emberi tevékenység miatt elvékonyodott ózonréteg kevésbé szűri meg a káros UV-A és UV-B sugárzásokat. Idén speciális helyzetet okoz, hogy a legtöbb ember a megszokottnál jóval több időt töltött a négy fal között az elmúlt hetekben. Mivel kevesebb napfény érte a bőrüket, az kevésbé készült fel a nyári időszakra, nem szerezték meg a már áprilistól elérhető alapszínt, amely megalapozhatja a nyári időszak intenzív napozásait – hívta fel a figyelmet Kuroli Enikő, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika klinikai szakorvosa. 

A legfontosabb, hogy mindenki tisztában legyen a saját bőre tulajdonságaival és képességeivel. A világos bőrűek például többnyire nem is tudnak jól lebarnulni, vörösödnek és leégnek. Nekik a napozást a kora délelőtti vagy a késő délutáni órákban érdemes elkezdeniük, amikor jóval alacsonyabb az UV-sugárzás. Ügyelniük kell arra, hogy prémium minőségű, magas fényvédőfaktorú krémeket használjanak a bőr károsodásának elkerülése érdekében – tette hozzá a szakember. Nyaraláskor természetes, hogy viszünk magunkkal napkrémet, de a hétköznap is ajánlatos olyan nappali készítményt alkalmazni, amelynek fényvédő funkciója is van. Érdemes fizikai fényvédelmet is alkalmazni, például karimás kalapot is viselni. A baseballsapka nem ajánlott, mert a fül és a tarkó, fordított viselése esetén pedig a homlok is leéghet. Ajánlott a napszemüveg viselése is, mert a szemben is van melanocita. A gyerekeket fontos mindig be- és a fürdőzések után újrakenni, mert ők nehezen tartják be a napon tartózkodás időkorlátját. Az UV-szűrős hosszú ujjú pólók alatt nincs szükség krémezésre – olvasható az egyetem honlapján

Az UV-A sugárzás a bőr korai öregedéséért, az UV-B pedig a leégésért felelős. A bőr nem felejt, „megjegyzi” a hólyagos napégéseket, amelyek szoros összefüggésben vannak a fehér bőrűek körében kialakuló felnőttkori bőrdaganatokkal – mondta a szakorvos. A világos bőrben nincs melanin, az a pigment, amely „megfogja” a bejövő UV-sugarakat, éppen úgy, mint a sztratoszférában az ózonréteg. Annak, akinek ez hiányzik, jobban károsodik a bőre, annál pedig, aki lebarnul, a bejövő napsugárzás rendkívüli melanintermelést okoz. Ez a folyamat már önmagában is egyfajta sejtkárosodásnak tekinthető, de ez nem okoz komoly problémát, az viszont különösen fontos, hogy a leégést elkerüljük.