Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációs államtitkár ismertette a 9. nemzeti konzultáció következő négy kérdését. Összesen 13 kérdés lesz.
A négy kérdés az alábbi témákat érinti:
Soros György örök kötvényei,
fellépés azon külföldi befektetők ellenséges felvásárlási szándékával szemben, akik magyar vállalkozásokat vásárolhatnának fel,
az Európai Bíróság határozata, ami szerint jogellenes menekülteket a tranzitzónákban „ideiglenesen feltartóztatni”
a migráció és a koronavírus-járvány helyzete.
Ez utóbbi pontot is konkrétum nélkül, csak sejtetve fejtette ki.
Arról egyelőre nem tudni, hogy pontosan mit tartalmaznak majd a kérdések.
Az „ellenséges felvásárlási szándékot” - persze csak külföldi „ellenséges” felvásárlók esetében - már bevezette a köztudatba a kormány azzal, hogy a május végén megjelent rendelet kormányzati engedélyhez köti bizonyos stratégiai ágazatokban a külföldiek tulajdonszerzését. Akkor még csak a stratégiai ágazatokról volt szó, de azt igen tágan határozták meg.
Az Európai Bíróság határozata pedig nem ideiglenes feltartóztatást emlegetett, hanem azt mondta ki, hogy őrizetnek kell minősíteni a menedékkérők elhelyezését a tranzitokban. A bíróság közölte, hogy a hatóságok őrizetbe vehetik a határaikra érkező kérelmezőket, de az őrizet időtartama nem haladhatja meg a négy hetet.
Szerdán véglegesítették a legújabb, járványügyi vészhelyzettel foglalkozó konzultáció 13 kérdését. Az első négyet ezek közül Dömötör Csaba, a Miniszterelnökség államtitkára mutatta be vázlatosan. Ezek arról szólnak majd, hogy a magyarok milyen védelmi intézkedéseket támogatnak a járvány esetleges kiújulása esetén, vagy fenn kell-e tartani a járványügyi készültséget. Kitérnek majd az idősotthonok védelmére és a védőfelszerelések hazai gyártására is.
A további kérdéseket a következő napokban, mintegy csepegtetve mutatja be a kormány.
Azt már Orbán Viktor miniszterelnök is előrevetítette, hogy az újabb konzultációból nem marad ki Soros György, illetve a gazdaság újraindításának főbb lépései sem.