Brüsszel;visegrádi négyek;

2020-06-11 07:00:00

Beindult a nagyvárosi lobbi Brüsszelben

Európai városvezetők részletes javaslatokat tettek le a brüsszeli döntéshozók asztalára arról, hogyan lehetne növelni az európai városoknak jutó pénzügyi támogatásokat és biztosítani közvetlen hozzáférésüket a közösségi forrásokhoz a következő uniós költségvetésben. A Visegrádi Négyek főpolgármesterei által kidolgozott és több mint 30 nagyváros támogatását élvező előterjesztést egy szerdai brüsszeli videokonferencián mutatta be Jávor Benedek, Budapest brüsszeli képviseletének vezetője.

A kezdeményezők szerint jelentős részben a városokban fog eldőlni, hogy a következő években, évtizedekben sikerül-e végrehajtani az EU fejlesztési, fenntarthatósági, klímavédelmi és digitális céljait. Ráadásul a koronavírus-járvány gazdasági és társadalmi következményei is elsősorban ezeket a településeket sújtják. Ezért a nagyvárosok az eddigieket meghaladó, pótlólagos uniós támogatásokra tartanak igényt a jövőre kezdődő hétéves büdzséből. A forrásnövelés mellett az ellenzéki – így sok helyütt ellenszélben dolgozó – önkormányzatok abban is bíznak, hogy 2021-től több közvetlenül megpályázható,  tehát nem a kormány által szétosztott pénzekhez juthatnak Brüsszeltől.

Az előterjesztők javasolják, hogy az EU emelje négyszeresére a kifejezetten a városok által megpályázható összegeket, és változtassa meg a pénzosztás bizonyos szabályait is, például tegye kötelezővé a városok bevonását a fejlesztési projektek tervezésébe, pályáztatásába és kivitelezésébe. Szerintük a jövőben szankcionálni kellene azokat a kormányokat, amelyek nem tesznek eleget ennek az előírásnak.

A javaslatcsomag készítői látnak lehetőséget arra is, hogy a települések közvetlen forrásokhoz jussanak például a környezetszennyező térségek zöld átállását segítő alapból, vagy a határokon átnyúló közlekedési, energetikai együttműködést támogató pénzügyi eszközből. Emellett szeretnének arányos részesedést a járvány utáni helyreállításra szánt közösségi támogatásból is.

A videokonferencián sem a júliustól hivatalba lépő és a költségvetési tárgyalások levezénylésére készülő német EU-elnökség szakdiplomatája, sem az Európai Bizottság illetékes tisztségviselője nem biztatta azzal a városvezetőket, hogy 2021 után a korábbiaknál jóval nagyobb és közvetlenül lehívható uniós támogatásokkal számolhatnak. Ami azt jelzi, hogy Karácsony Gergely budapesti főpolgármesterre és európai partnereire hosszú és kemény csaták várnak Brüsszelben.