Fennállása óta először kapott amerikai kőolajat Fehéroroszország - idézi az MTI csütörtökön a Belnyeftyehim sajtószolgálat jelentését.
A Captain amerikai tanker 77 ezer tonna Fehéroroszországnak szánt nyersolajjal pénteken kötött ki Klaipeda litván kikötőben. Innen az első szállítmány csütörtökön vasúti tartálykocsikon érkezett a novopolocki Naftan olajfinomítóba. A szállítás 10 napig tart majd és 22-23 szerelvényt vesz igénybe.
A litván államvasutak szerint naponta 120 tartálykocsiban mintegy 7 tonna olaj indul Novopolockba. A vilniusi amerikai nagykövetség szombaton "versenyképesnek" nevezte az amerikai United Energy Trading és a Getka, valamint a lengyel Unimot által lebonyolított üzletet, amely szerinte erősíti Fehéroroszország önállóságát és függetlenségét.
Vlagyimir Makej fehérorosz külügyminiszter azt hangoztatta, hogy az amerikai olajszállítmányok a beszerzési források diverzifikálását célzó állami politika részét képezik, az ország finomítórendszerének a 2020-ra és a későbbi évekre való stabil ellátása érdekében.Klaipedába idén eddig hét tankernyi szaúdi olaj érkezett Fehéroroszország számára, a legutóbbi május 12-én.
A Belnyeftyhim szerint az amerikai idén immár a 12. alternatív eredetű - nem orosz -, Fehéroroszországba érkező tankerszállítmány volt. Ezek mennyisége összességében meghaladta az egymillió tonnát.
Minszk és Moszkva között árvita alakult ki az olajszállítmányokkal kapcsolatban, ennek következtében alig egy hónap alatt süllyedt mélypontra két állam korábban baráti viszonya. Amíg az előbbi ellentételezést követelt az olajár-kedvezmény megszűnése miatt, addig az utóbbi a Szövetségi Államról 1999-ben megkötött egyezmény elmélyítését sürgette.
A fehérorosz olajimport az úgynevezett orosz "adómanőver" miatt drágult meg, amelynek keretében Moszkva az elmúlt évek folyamán több lépésben gyakorlatilag megszüntette a kiviteli vámot, ám ennek ellensúlyozására megnövelte az ásványianyag-kitermelési adót. Oroszország korábban illetékmentesen szállított nyugati szomszédjának. Az amerikai olaj felvásárlása ugyanakkor politikai üzenetnek tekinthető az orosz fél felé: hiába a közös légvédelmi rendszer, Minszk nem kötelezte el magát, és nyitott marad a Nyugat felé is.