Európai Unió;Csehország;korrupció;Európai Parlament;EU-támogatások;Andrej Babis;

2020-06-17 17:06:29

Babist dorgálják, de másoknak is szól az üzenet

Az Európai Bizottság ellenőrizze és szankcionálja a pénzügyi összeférhetetlenség minden formáját! A tagállamok tegyék nyilvánossá és ingyenessé a közbeszerzésekkel és a közfinanszírozott beruházásokról szóló szerződésekkel kapcsolatos információkat! - áll Európai Parlament elfogadás előtt álló állásfoglalásában, amely számos egyéb javaslatot is tartalmaz a politikusok és a magas rangú köztisztviselők által elkövetett korrupció visszaszorítására.

Az Andrej Babis cseh kormányfő ellen indult összeférhetetlenségi vizsgálat apropóján készült hatpárti — vagyis csak a szélsőjobboldal által nem támogatott — határozattervezet benyújtói felszólítják az uniós alapok felhasználásának ellenőrzésével megbízott Európai Bizottságot, hogy kötelezze jelentéstételre a tagállamokat a brüsszeli átutalások végső kedvezményezettjeiről. Sürgetik továbbá, hogy az uniós testület — a tagállamokkal egyetértésben — jogi eszközökkel gátolja meg a mezőgazdasági és kohéziós források javát “lenyúló” oligarcha osztály kialakulását. A hat frakció képviselői javasolják a mezőgazdasági támogatásokról szóló szabályok módosítását is annak érdekében, hogy a brüsszeli transzferek a gazdálkodók kasszájába, és ne politikai bennfentesek kiválasztott csoportjának a zsebébe vándoroljanak.

Szerintük korlátozni kéne az egy személy által felvehető közvetlen kifizetések összegét, hogy a hétéves költségvetési periódusban ne lehessen “több száz milliós EU-s dotációhoz jutni”. Az állásfoglalás szerzői szerint 2021-től kezdődően úgy kell módosítani a támogatási szabályokat, hogy a feltárt szabálytalanság vagy visszaélés miatt kiszabott pénzbüntetést az elkövető magánszemély vagy vállalkozás fizesse meg, és ne az adófizetők.

A parlamenti előterjesztések zömét Andrej Babis korrupciógyanús üzleti tevékenysége motiválta. A politikust azzal gyanúsítják, hogy magas kormányzati pozícióban és az uniós támogatási politika egyik alakítójaként jelentős közösségi forrásokhoz jutott és jut ma is a cégein keresztül. Az Európai Bizottság tavaly vizsgálatot indított az EU-s alapok felhasználásáról, és nem nyilvános jelentését már decemberben elküldte a csehországi hatóságoknak. Sajtóértesülések szerint az uniós testület arra a következtetésre jutott, hogy a kormányfő gazdasági és politikai tevékenysége összeférhetetlen.

Az Európai Parlament plenáris ülése várhatóan csütörtökön szavaz az állásfoglalásról.