NATO;Putyin;rakétarendszer;hiperszonikus fegyver;

2020-06-17 21:17:16

Harcias választ küldött a NATO Putyinnak, újrakezdődhet a rakétaverseny

A nukleáris elrettentő képességek fokozásáról beszélt a NATO-főtitkár.

„Kiigazítja nukleáris elrettentő képességét” az észak-atlanti katonai szövetség, válaszul új, kiterjedt és növekvő nukleáris képességű orosz rakétarendszerek fejlesztésére- mondta szerdán Brüsszelben Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben szerdán, miután a szövetséges tagállamok védelmi miniszterei befejezték kétnapos videókonferenciájuk első munkanapját.     

A főtitkár online sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: Oroszország növekvő nukleáris képessége biztonsági kérdéseket vet fel.Mint emlékeztetett, a nemrégiben kifejlesztett és telepített, új, SSC-8 típusú orosz rakétarendszer a közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök felszámolásáról szóló szerződés (INF) megszűnéséhez vezetett - idézi szavait az MTI.

 Moszkva tovább folytatja harci képességének korszerűsítését, egyebek között hiperszonikus fegyverek gyártásával. A könnyen mozgatható és elrejthető rakétarendszere európai célpontokat képes elérni, modernizálja a kontinentális ballisztikus rakétáit is, valamint egy nukleáris hajtóművel rendelkező rakéta kidolgozásán fáradozik.

"Miközben a szövetség folytatja a védelem és elrettentés területén végzett munkáját, nem követi Oroszország destabilizáló és veszélyes magatartását" - fogalmazott Jens Stoltenberg. Mint elmondta, az orosz lépésekre válaszul a védelmi miniszerek a politikai és katonai elemek kiegyensúlyozott csomagjában állapodtak meg, amely egyebek mellett a lég- és rakétavédelem, illetve a hagyományos katonai képességek megerősítését foglalja magába.

 

Stoltenberg arra is emlékeztetett, hogy a NATO a hidegháború vége óta 90 százalékkal csökkentette nukleáris arzenálját Európában, és nem szándékozik újabb szárazföldi nukleáris rakétákat telepíteni Európába  

Vlagyimir Putyin szerdán egy orosz tévécsatorna adásában beszélt arról, hogy az orosz haderőnél már alkalmazott hiperszonikus fegyver – az Avangard interkontinentális rakétarendszer - mása hamarosan megjelenik más katonai nagyhatalmak arzenáljában is; Oroszország azonban szerinte lépéselőnyben van, és mire versenytársai felzárkóznak, az oroszoknál meglesz a hiperszonikus rakéták elleni védekezés eszköze.