tankönyv;Oktatási Hivatal;Kányádi Sándor;csodaszarvas;

2020-06-18 15:11:05

Csodaszarvas, szivárvány, röpködő tündérek: Disney is megirigyelné az új irodalomtankönyvet

Totálisan giccses képzavar tárul az ötödik osztályosok elé, ahol még szarvasünő is agancsot kapott.

 Elképesztő látványvilágú irodalomtankönyvvel rukkolt elő az Oktatási Hivatal: az ötödik osztályosoknak szánt, az OH honlapja szerint nyomdai előkészítés alatt álló kötet egyik oldalára Nyáry Krisztián irodalomtörténész hívta fel a figyelmet – nem csak egy finoman szólva eklektikus illusztráció, de a könyvben szereplő megtévesztő idézet miatt is. 

A „Család, otthon, nemzet” alcímet viselő fejezetet (11. oldal) egy Kányádi Sándornak tulajdonított fejezet vezeti be: „Legelső a nemzet, második a család és csak harmadsorban nézd a magad javát!” Csakhogy, mint annak Nyáry utána nézett, ez nem Kányádi saját jelmondata volt, ő is csak idézte egy 2009-es, Kisalföldben megjelenő interjúban. : „A közösségre nevelődtünk. Nálunk például lakodalmi rigmus az, amit itt talán nem lehetne akként »eladni«: »Legelső a nemzet, második a család, és csak harmadsorban nézd a magad javát!” .

Vagyis a tankönyv egy lakodalmi rigmust idéz, miközben Kányádi Sándorra hivatkozik. Ráadásul trükkösen teszi, mivel a kötet szerzői így jelölik a mottót: „Kányádi Sándorral készített beszélgetés részlete”. 

Az illusztráció egészen zavarba ejtő: a szivárvány tövében legelésző agancsos csodaszarvas mélázva nézi, ahogy Hunor, Magor és társai rá ügyet sem vetve tovább lovagolnak. A jelek szerintnem túl ügyes vadászok és a vad felett Walt Disney-karakterekre erősen hajazó tündérek repkednek, némelyiknek még szitakötő szárnya is van – talán utalás ez az alán nőkre, akiket az ősmagyarok a legenda szerint maguknak raboltak Meotisz lápvilágában.

Ebben a jelenetben is akad azonban rejtett hiba: a szivárvány ószövetségi jelkép, a Csodaszarvas-legendában nem szerepel. Arra pedig már Hont András, a HVG újságírója hívta fel a figyelmet, hogy