korrupció;Fónagy János;Mátrai erőmű;Mészáros Lőrinc;

2020-06-29 08:00:00

Nem oszlik a Mátrai-ügyletet övező köd

Magas szintű hozzáértése miatt választották ki a Mátrai Erőmű állami vételárának megállapításához a PwC-t - derül ki egy minapi kormányválaszból. Afelett lazán átsiklanak, hogy az eleve túl magasnak tűnő vételár tanulmányát készítő tanácsadó korábban inkább az eladóval működött együtt.

Az MVM Zrt. az ügylet tanácsadói kiválasztásakor elsődleges szempontként vette figyelembe a tanácsadó magas fokú szakmai felkészültségét, piacismeretét; a PricewaterhouseCoopers (PwC) hazai leányvállalata egy olyan világméretű, nemzetközileg elismert hálózat része, amely biztosítja, hogy a feladatot a legmagasabb szakmai hozzáértéssel, nemzetközi módszertannal, a részletekre kiterjedő figyelemmel és évtizedes tapasztalatokkal végzi el - fogalmazott Oláh Lajos írásbeli kérdésére Fónagy János nemzeti vagyonnal kapcsolatos parlamenti ügyekért felelős államtitkár és miniszterhelyettes. A fideszes politikus a DK-s képviselő előző megkeresésére fedte fel, hogy az MVM által a Mátrai Erőmű többségi részesedéséért Mészáros Lőrinc érdekeltségeinek kifizetett 17,44 milliárdos vételárat a PwC javaslata alapján állapították meg.

Fónagy János jellemzését némiképp árnyalja, hogy - amiként azt lapunk feltárta - az eladói oldalon álló, a felcsúti vállalkozó központi érdekeltségének számító Opus jelentései szerint a tőzsdei cég az elmúlt évek során számos fontos vagyonértékelést bízott a PwC-re. A vevő, vagyis az állami MVM ugyanakkor az utóbbi idők során alapvetően más tanácsadókkal-könyvvizsgálókkal állt kapcsolatban. Az állami energiacsoport az adásvételi szerződés tavaly december 23-i aláírásakor mégis azt vállalta, hogy bármit is állapítson meg az erőmű-részesedés értékeként a PwC, azt vételár-alapként bizonyosan elfogadja. Azt, hogy ez alapján az állami cég túlfizethette a kormányfői strómannak tartott felcsúti vállalkozót, szintén alátámasztani látszik, hogy a részletekre rálátó szakértők lapunknak az ügylet előtt a méltányos vételárat legfeljebb 3-4 milliárd forintra becsülték. Eszerint, többszörös áttétellel bár, de csak emiatt több mint tízmilliárd forint közpénz áramolhatott érdemtelenül Mészáros Lőrinc köreihez.

Korábban Tóth Bertalannak Fónagy János azt ígérte, hogy az MVM igény esetén az összes vonatkozó iratot kiadja. Az állami energiacsoport első körben mégis elutasította az MSZP-elnök megkeresését. Oláh Lajos mostani tudakozódására a miniszterhelyettes már azt válaszolta, hogy az MVM "vizsgálja a dokumentumokat" annak érdekében, hogy - a jogszabályok figyelembe vételével - azokat a lehető legteljesebb körben megismertessék. Az előzmények ismeretében ebből az következik, hogy az MVM most kívülállóknak mégse ad ki az ügyről semmit.