A légkondicionált helyiségekben a szem könnyen kiszáradhat, a helyzet tovább romlik, ha órákig a monitor előtt ülve dolgozunk, és ritkán pislogunk. Ha tartós szemszárazság bőséges folyadékfogyasztás és szemcsepp használata mellett sem enyhül, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, mert autoimmun betegség jele is lehet – mondta Kádár János immunológus, az Immunközpont orvosa.
A szemeket vékony könnyréteg védi a szárazság ellen, a segítségével meg tudunk szabadulni a szembe került idegen testektől, és védelmet nyújt a bakteriális és vírusos eredetű fertőzésekkel szemben is. A könnytermelés csökkenése tehát nem pusztán kellemetlen, de jelentősen megnöveli a különböző szembetegségek kockázatát is.
A szemszárazság főleg 40 év felett fordul elő, gyakorisága a változókorral járó hormonális hatások következtében nők körében magasabb. Fiatalabbaknál a panaszokat elsősorban az életmódból fakadó tényezők okozzák: a számítógép, televízió előtt ülve ritkábban pislogunk, ezáltal a könnyfilm nem pótlódik megfelelő ütemben, ami kiváltja a szemszárazságot. A túl száraz szobalevegő, a dohányfüst, a légkondicionáló, bizonyos gyógyszerek szedése és a kontaktlencse-használat egyaránt hozzájárulhat a tünetek jelentkezéséhez.
A Sjögren-szindróma viszonylag gyakori, közel minden századik embert érintő betegség, ami elsősorban nők körében fordul elő. Tünete a szemszárazságon kívül lehet a csökkent nyáltermelődés miatt kialakuló szájszárazság, ízületi fájdalom vagy gyulladás, fáradékonyság, esetleg hőemelkedés is. A diagnózisát nehezíti, hogy a tünetek lassan, akár nagyobb időeltéréssel is megjelenhetnek. Jellemzője, hogy bizonyos időnként a panaszok erősödnek, majd átmeneti javulás után rendszerint ismételt állapotromlás következik. A kivizsgálást nem szabad halogatni, mert a kezeletlen betegség a nyálmirigyek teljes sorvadásával járhat. „A Sjögren-szindróma jelenleg nem gyógyítható, de kontrollálható betegség. A megfelelő gyógyszerekkel az állapotromlás kivédhető és a szem- és szájszárazság kellemetlen tünetei is enyhíthetők” – mondta a szakorvos.