Az elégtelen flavonoidbevitel fokozza az Alzheimer-kór és az ehhez társuló demencia előfordulásának a kockázatát egy most megjelent kutatás szerint. Úgy tűnik, hogy a bogyós gyümölcsök, az alma és a tea fogyasztása megelőző hatású – írta az Orvostovábbképző Szemle Online.
Világszerte emelkedik az Alzheimer-kórral diagnosztizált betegek száma. A problémát súlyosbítja, hogy a betegség oki kezelésére továbbra sincs lehetőség. Egyre több adat utal azonban arra, hogy a betegség kialakulásában étrendi tényezők is szerepet játszhatnak. Több vizsgálat bizonyította, hogy bizonyos étrendek mellett kisebb a kognitív zavarok, köztük az Alzheimer-kór kialakulásának a kockázata.
Mivel a mediterrán étrend jelentős mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, sok vizsgálat kutatja ezek szerepét. Többek között a Tufts Egyetem munkacsoportja is, amelynek az American Journal of Clinical Nutrition című lapban nyilvánosságra hozott megfigyelései szerint flavonoidokat nagy mennyiségben tartalmazó ételek és italok, például a bogyós gyümölcsök, az alma és a tea, hosszú távú fogyasztásával csökkenthető az Alzheimer-kór kialakulásának esélye.
A vizsgálatban hat különböző típusú flavonoid hatását elemezték. A flavonoidbevitel mennyiségét étrendi kérdőívek segítségével mérték fel, amelyeket a résztvevők négyévente töltöttek ki. Figyelemmel kísérték a résztvevők általános egészségi állapotát, ezen belül az Alzheimer-kór és az ahhoz társuló demencia előfordulását is.
A 2801 résztvevő közül 193 személynél alakult ki Alzheimer-kórhoz társuló demencia és 158 személynél Alzheimer-betegség. A táplálkozási kérdőívekkel történő összevetés azt jelezte, hogy a kevés flavonoidot fogyasztók körében 2–4-szeres volt annak esélye, hogy az illetőt a vizsgálat ideje alatt Alzheimer-kórhoz társuló demenciával diagnosztizálják. A rizikó a például bogyós gyümölcsökben lévő antocianinok, és az almában, körtében és teában is lévő, négyszeres, flavonolok hiányában kétszeres volt.
„Elégtelen bevitelként” definiálták, ha az adott személy egy hónapon belül egyáltalán nem fogyasztott bogyós gyümölcsöt vagy teát, illetve legfeljebb egy almát evett meg, míg „nagy mennyiségnek” számított az egy hónapon belüli legalább 7,5 csészényi bogyós gyümölcs, 8 alma vagy körte és 19 csésze tea fogyasztása.
Az eredményekből úgy tűnik, a flavonoidokat fogyasztásának növelésének az élet későbbi szakaszában is van megelőző hatása, azaz sosem késő változtatni.